Bluetooth protokolü güvenlik hatası ile gündemde

0

Bluetooth protokolü güvenlik hatası

İsviçre merkezli bir araştırma merkezi, önemli bir güvenlik hatasını ortaya çıkardı. Bluetooth protokolü güvenlik hatası nedeniyle birçok sorunu barındırıyor.

Bluetooth protokolü güvenlik açığı içeriyor

Günümüzde nesnelerin interneti teknolojisinde yaşanan gelişmeyle, artık birçok cihaz birbirine bağlı hale geliyor. Son yıllarda bu bağlantı türleri arasında ise Bluetooth bağlantısı, akıllı ev teknolojilerinden iş odaklı cihazlara kadar yaygın bir kullanıma sahip.

Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, Bluetooth protokolünde daha önce tespit edilmemiş çok basit bir güvenlik hatası tespit edildi. ‘Bluetooth Impersonation AttackS’ (BIAS) olarak tanımlanan bu güvenlik açığında, saldırganlar daha önce bağlandığınız güvenilir bir cihaz gibi görünüyor. Böylelikle erişim sağlanarak, saldırı gerçekleştirilebiliyor.

İstemediğiniz bir şekilde cihazınıza bağlanan bu kişi, cihazınızla güvenli bir bağlantı elde edebiliyor. Böylelikle cihazınıza bağlanıldığı konusunda sizin bir bilginiz bulunmuyor. İlgili güvenlik açığının Apple, Intel ve Samsung’un da dahil olduğu 28’den fazla Bluetooth yongasında olduğu belirtiliyor.

Bluetooth güvenlik protokollerini yöneten SIG, güvenlik protokollerini sıkılaştıracağını duyurdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>