BMW Intel ile beraber otonom otomobil üretecek

0

Alman otomobil devi BMW, ilk otonom otomobilini 2021 yılında otoyollara çıkarmak üzere plan yaptığını açıklamıştı. Ancak şirketin bu hedefini gerçekleştirecek otonom sürüş teknolojilerine sahip olmadığını da herkes biliyordu. Alman otomobil üreticisi şimdi bu eksiğini kapatmak üzere Intel ile işbirliğine gideceğini açıkladı.

Markanın planlarına göre, Intel, BMW ve Mobileye şirketleri ortak çalışmayla güçlü bir otonom sürüş platformu oluşturacaklar. Bu platform sadece BMW otomobilleri için değil, otonom otomobil üretmek isteyen diğer otomobil şirketleri tarafından da kullanılabilecek. Yani bir anlamda, BMW, Intel ve Mobileye, Google’ın Android işletim sistemi gibi, tüm otomobil üreticilerinin kullanabileceği bir otomobil işletim sistemi geliştirecek.

Öte yandan, Mobileye’nın sensörlerinin kullanıldığı Tesla Model S otomobillerinde dün ilk ölümcül kazanın yaşanması ve Mobileye’ın, kazanın sensörlerin göremediği noktadan geldiğini açıklaması, otomobil endüstrisinin otonom sürüş için henüz çok yol alması gerektiğini de düşündürtüyor. Benzer kazaların sayısının artmasıyla, devletlerin otonom otomobillerin piyasaya çıkışına izin vermeyi çok öteye itelemesi de mümkün görünüyor.

Tesla Model S’in sürücüsünün ölümüyle sonuçlanan kazada araçtaki Mobileye sensörlerinin, yerden fazlaca yüksek tasarıma sahip bir traktör römorkörünü algılayamadığı ve aracı son hızla römorkörün üzerine sürdüğü anlaşılmıştı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>