BMW otonom sürüş topuna girdi!

0

Alman otomotiv devi BMW, rakiplerinin otonom sürüş teknolojilerindeki çalışmalarına daha fazla kayıtsız kalamadı ve şirketin elektrikli/temiz otomobil teknolojilerini geliştiren Ar-Ge ekibini otonom sürüş teknolojilerine odaklama kararı aldı.

BMW’nin yönetim kurulu üyesi Klaus Fröhlich’in yaptığı açıklamada, otonom sürüşün otomotiv endüstrisini yeniden şekillendireceği vurgusu da dikkat çekti.

Bundan sonra markanın “i” harfiyle tanımladığı otomobil serisinin, otonom sürüş teknolojileriyle geliştirileceğinin altını çizen yönetim kurulu üyesi, şirketin rakipleri gibi bir otomobil paylaşım uygulamasına sahip olup olmayacağı sorusuna ise yanıt vermedi.

Otomobil üreticileri, otonom sürüş teknolojileri standart hale dönüştüğünde büyük şehir sakinlerinin otomobil satın almaktan vazgeçmesini bekliyorlar. Büyük şehirlerde otomobil satın almak yerine, Uber gibi otomobil paylaşım servislerinden otonom/robot bir otomobili evin kapısına kadar çağırmak daha avantajlı olacak. Dolayısıyla General Motors Lyft’i satın almışken, Volkswagen Gett’e yatırım yaptı, Toyota ise Uber ile ortaklık anlaşmasını imzalamış bulunuyor.

Otomobil üretme planları olan Apple ise Çin’in en büyük araç paylaşım uygulaması Didi Chuxing’e 1 milyar dolar yatırdı, aynı hesaplar içinde olan Google da kendi araç paylaşım uygulaması Waze Rider’ı yayınladı.

Şimdi Alman otomobil devlerinden de benzer şekilde, kendi uygulamalarını duyurmaları bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>