BMW elektrikli otomobiller için pil fabrikası kuruyor

0

Otomobil üreticileri elektrikli otomobiller konusunda yaklaşan ağır rekabete hazırlık için yatırım yapmaya başladılar. Alman otomobil üreticisi BMW’nin Tayland’da, elektrikli otomobiller için pil üretecek bir fabrika kurmak üzere karar aldığı ortaya çıktı.

Tayland Endüstri Bakanı’nın yaptığı açıklama ile ortaya çıkan sürpriz karar, BMW’nin elektrikli otomobil yarışına iddialı gireceğini de ortaya çıkardı. Elektrikli otomobillerin yüksek fiyatının en önemli nedeni, dünyadaki pil üretim kapasitesinin çok düşük olması. Tesla bu sorunu yenebilmek için, dünyanın en büyük fabrikası olan Gigafactory’yi Panasonic ile ortak olarak inşa ederken, Mercedes de kendi pillerini üretmenin yollarını arıyor. Şimdi BMW de yarışa dahil olmuş durumda.

Alman otomotiv endüstrisi için elektrikli otomobil pilleri şu anda stratejik değer taşıyor. Alman hükumetinin 2025’den sonra ülkede benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanacağını ilan etmesinden sonra tüm Alman üreticiler elektrikli otomobil üretmek için kolları sıvadılar. 10 sene sonra hala otomobil satmaya devam edebilmeleri için bu üreticilerin elektrikli otomobil pillerine düşük maliyetle erişebiliyor olmaları gerekiyor.

BMW bu amaçla Tayland’da 57 milyon dolarlık yatırım yapacak ve hem kendisinin hem de rakiplerin ihtiyacı olan pilleri üretmeye başlayacak. Tayland hükumetinin, Alman otomotiv devine fabrikayı ülkede kurması için bazı vergi avantajları sunduğu da vurgulanıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>