Techinside Google News
Techinside Google News

BMW, üretim tesislerinde robot köpek kullanıyor!

BMW Group Plant Hams Hall ekibi, Boston Dynamics’in robot köpeği SpOTTO’yu kullanarak verimliliği artırmayı hedefliyor
- Advertisement -

BMW, İngiltere’nin Hams Hall motor fabrikasında, Boston Dynamics’in ünlü robot köpeği Spot’un modifiye edilmiş versiyonu olan SpOTTO’yu işe aldı. SpOTTO, fabrika ortamında görsel, termal ve akustik sensörlerle donatılmış olarak, aşırı ısınan makineleri ve sızıntıları tespit etme görevini üstleniyor. Bu sayede, üretim süreçlerinin sorunsuz işlemesine ve bakım faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunuyor.

BMW üretim tesislerinde SpOTTO, Hams Hall tesisinde dijital ikiz uygulamaları için değerli veriler toplarken, aynı zamanda üretim ekipmanlarının sıcaklığını izleyerek aşırı ısınma durumlarını tespit edebiliyor. Ayrıca, basınçlı hava hatlarındaki sızıntıları da belirleme yeteneğine sahip. Bu özellikleri ile SpOTTO, tesisin bakımını denetleyen bir bekçi köpeği rolünü üstlenmiş durumda.

2020 yılında Hyundai tarafından 921 milyon dolara satın alınan Boston Dynamics’in Spot adlı robot köpeği, BMW tesisinde SpOTTO olarak yeniden isimlendirilmiş durumda. Bu isim, BMW’nin kurucularından Gustav Otto ve dört zamanlı içten yanmalı motorun mucidi olan oğlu Nicolaus Otto’ya bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Hams Hall tesisi, yaklaşık 1.600 kişiye istihdam sağlamakta ve 2023 yılı itibarıyla 400.000’den fazla motor üretmiş durumda. BMW’nin üretim tesislerinde giderek artan robotik kullanımının bir örneği olan SpOTTO, fabrikanın verimliliğini artırma ve üretim hatalarının önüne geçme hedeflerine katkı sağlayacak.

BMW üretim tesislerinde robotik entegrasyon konusundaki bu adımı, firmanın diğer tesislerinde de kendini gösteriyor. BMW, bu yılın başında ABD’deki Spartanburg fabrikasında Figure 01 insansı robotunu kullanmaya başladı. Bu insansı robotlar, özellikle sürekli tekrarlayan iş hatlarında verimliliği artırmak için görev alıyor.

BMW’nin Hams Hall fabrikasında SpOTTO’nun başarılı performansı, üretim tesislerinde robotik çözümlerin ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. BMW, bu tür yenilikçi adımlarla gelecekte de üretim süreçlerini optimize etmeyi ve iş güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir