BMW ve Daimler ortaklık kuracak

0

BMW ve Daimler

Almanya merkezli iki otomobil devi BMW ve Daimler ortaklık kurmaya hazırlanıyor. İki şirket, elektrikli araçlar için birlikte çalışacak ve tasarruf sağlayacak.

BMW ve Daimler elektrikli araçlar için çalışacak

Mercedes ve Smart’ın üreticisi olan Daimler ile bir başka otomotiv devi olan Daimler güçlerini birleştirmeye hazırlanıyor. Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkenin 2040 ve sonrasında benzinli ve dizel otomobilleri yasaklayacak olması, iki şirketi elektrikli otomotiv piyasasına yöneltiyor. İki şirket, elektrikli otomobil alanında ortak bir platform üzerinde çalışarak yeni teknolojiler geliştirmeye çalışacak. Bu ortaklıkla ar-ge süreçlerinde de tasarruf edilecek.

Sueddeutsche Zeitung ve Auto Bild tarafından yayınlanan habere göre, bu anlaşma 7 yıl boyunca geçerli olacak. Eğer platform geliştirme süreci de beklendildiği gibi ilerlerse, iki şirket 7,91 milyar dolarlık bütçe tasarrufu yapabilecek.

Henüz planlama aşamasında olan anlaşmanın, bu yıl içerisinde imzalanması bekleniyor. Otomotiv sektöründeki iki devin de elektrikli otomobil piyasasına girmesi, bu alandaki rekabeti artıracak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>