Techinside Google News
Techinside Google News

BMW’lerin kapısı Samsung telefonlarla açılacak

Dijital Anahtar, uyumlu Galaxy cihazları araba anahtarına dönüştürebiliyor. Uygulama, BMW'ler ile başlayacak.
- Advertisement -

Samsung Electronics Australia, araba kullanıcılarının anahtar arama çabalarına son veren Dijital Anahtarını tanıttı. Dijital Anahtar sayesinde, araba önünde durup cepte anahtar arama derdine son veriliyor.

Teknolojinin otomobillerle buluştuğu bir adım daha atılıyor: Samsung Wallet üzerinde Avustralya’da sunulan yeni bir özellik, Galaxy akıllı telefonunuzla birlikte çalışacak şekilde tasarlandı. Dijital Anahtar adı verilen bu özellik, uyumlu Galaxy cihazlarınızı akıllı anahtarlarınıza dönüştürebiliyor ve kullanımına BMW’ler ile başlanacak.

Dijital Anahtar sadece konforu hedeflemiyor, aynı zamanda güvenliği de ön planda tutuyor. Dijital Anahtar fiziksel anahtarınız kadar güvenli bir şekilde çalışıyor. Bu yeni özellik, Samsung cihazınızın Güvenli Bölgesi’nde (eSE) bulunuyor ve sadece Samsung kullanıcıları için Samsung Wallet üzerinde etkinleştirilebiliyor. Ama bu özellik sadece bununla sınırlı değil. Dijital Anahtarlarınızı birden fazla sürücüyle paylaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızla spontane bir yolculuğa çıkma planınız mı var? Tek yapmanız gereken ekranınızda birkaç dokunuşla onlar da anahtara sahip olacaklar.

Samsung Galaxy S23 Ultra BMW M Edition’ın ardından, Samsung işbirliğiyle Galaxy cihazınızı geleceğe yönelik bir anahtarlık haline getirmek hedefleniyor. Ancak BMW sahibi olmayanlar endişe etmesin. Samsung Electronics Mobil Deneyim Başkan Yardımcısı Garry McGregor’a göre, Samsung diğer otomobil üreticileriyle çalışarak Dijital Anahtar seçeneklerini genişletmeyi planlıyor. Yakın gelecekte, araba anahtarlarınızı “artık ihtiyaç duymadığımız şeyler” çekmecesine atma zamanı yaklaşıyor.

Dijital Anahtar hazır ve artık Samsung Wallet üzerinde kullanılabilir durumda. Tek gereksinimler Android S(13) işletim sistemi veya daha yeni bir versiyon ve uyumlu bir Galaxy cihazı: S20 serisinden sonraki bir Samsung veya Galaxy Z-Flip veya Z-Fold cihazı.

Uyumlu Samsung cihazları

 • Galaxy S20 serisi: S20FE hariç tüm modeller
 • Note 20 Serisi: Note 20, Note 20 Ultra
 • Galaxy S21 serisi: S21, S21+, S21 Ultra, S21 FE
 • Galaxy S22 serisi: S22, S22+, S22 Ultra
 • Galaxy S23 serisi: S23, S23+, S23 Ultra
 • Galaxy Z-Flip: Z-Flip 5G, Z-Flip3, Z-Flip4
 • Galaxy Z-Fold: Z-Fold2, Z-Fold3, Z-Fold4

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Samsung Dijital Anahtarlarının kullanımı yaygınlaşıyor. Ancak bu özelliği kullanabilmek için uyumlu bir BMW araca da ihtiyacınız olacak. Bu araç, BMW İşletim Sistemi 8 ile çalışmalı ve isteğe bağlı olarak Comfort Access (SA 322) özelliğine sahip olmalı.

 • BMW 2 Series Coupé (G42)
 • BMW 3 Series (G20 facelift)
 • BMW 7 Series (G70)
 • BMW iX1
 • BMW i4
 • BMW iX
 • BMW X1 (U11)
 • BMW X5 (LCI)
 • BMW X6 (LCI)
 • BMW X7 (LCI)

Dijital anahtarlar, son zamanlarda popülerlik kazanan bir kavram gibi görünse de aslında uzun bir süredir geliştiriliyor

2002 yılında ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin verilerine göre, sadece 5.000 araç anahtarlıksız başlatma özelliğine sahipti. Ancak 2013 yılına gelindiğinde bu sayı, Ward’s Auto’ya göre 4,4 milyona yükseldi.

Teknoloji devleri Apple ve Google, dijital araba anahtarları konusunda geride kalmamak için harekete geçtiler. Apple, 2020 yılında CarKey adını verdiği bir özelliği piyasaya sürdü. Bu özellik, iPhone kullanıcılarının fiziksel bir anahtar veya anahtarlık olmadan NFC uyumlu araçlarını kilitlemelerini, kilidini açmalarını ve çalıştırmalarını sağladı. Google ise 2021 yılında Android 12 için dijital araba anahtarı geliştirme çalışmalarına başladığını duyurdu. Bu özellik sayesinde aracınızı telefonunuzdan doğrudan kilitleyebilir, açabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Bu teknolojinin arkasındaki sihirli bileşenler ise Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi ve Yakın Alan İletişimi (NFC). UWB, telefonunuzu cebinizden çıkarmadan aracınıza erişmenizi sağlarken, NFC, aracınızı kilitlemek için telefonunuzu kapıya dokundurmanız kadar kolaylaştıran bir teknolojidir. Artık anahtarlarınızı kaybetme endişesi olmadan aracınızı kontrol etmek mümkün. Bu teknolojiyle birlikte, otomobilinizin kilidini açmak, kilitlemek ve çalıştırmak için sadece telefonunuzu kullanmanız yeterli olacak.

UWB teknolojisi, sadece belirli birkaç Android cihazla sınırlı olsa da, Apple, iPhone’larında 11 modelinden itibaren bunu kullanmaya başladı. Bu nedenle, Apple ekosistemine ait bir kullanıcıysanız, uzun bir süredir geleceğe hazır bir şekilde bulunuyorsunuz demektir. Daha önceden sadece BMW araçlarında bulunan bu teknoloji, şimdi Hyundai, Genesis ve Kia araçlarına da yayılmış durumda.

Dijital araba anahtarlarının öncüsü olan yakınlık anahtarını da unutmamak gerekir. Bu teknoloji, 1998 yılında Mercedes S-Class ile “Keyless Go” markasıyla tanıtılmış ve daha sonra uygun fiyatlı araçlara da yayıldı.

Yakınlık algılayan anahtarlar, radyo dalgalarıyla çalışır. Aracın kapı kollarında ultra yüksek ve düşük frekanslarda bilgi iletebilen radyo antenleri bulunur. Sürücü kapı koluyla temas ettiğinde veya bir düğmeye bastığında, sistem yetkili bir vericiyi, yani anahtarlık olarak bilinen anahtarın sinyalini kontrol etmek için bir UHF sinyali gönderir ve anahtarlık da kendi sinyaliyle yanıt verir. Aynı zamanda düşük frekanslı sinyaller, anahtarlığın konumunu daha hassas bir şekilde belirlemeye yardımcı olur.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir