Boeing 737 Max uçuş izni alıyor mu?

0

Yaşadığı ölümlü kazalar sonunda yazılımında ciddi sorunlar olduğu tespit edilen Boeing’in dev uçağı 737 Max için tüm dünyada uçuş yasağı getirilmişti.

Bu uçaklar ne zaman uçacak?

Havayolu şirketlerinin, elindeki 737 Max’leri hangara çekmek zorunda kaldığı bu yasaklar yakında kalkabilir. Boeing’in yaptığı düzenlemeler sonunda Avrupa havacılık regülatörü, yasağı kaldırmaya yakın olduğunu duyurdu.

İki yıldır yerde olan uçaklar, regülatörlerin açıklayacağı izin kararlarıyla yeniden uçmaya başlayacak. Ancak bunun için regülatörlerin onayına sunulan yazılım güncellemesinin, tüm uçaklara yüklenmesi ve uçaklarda gerekli testlerin yapılması, her uçağın onay olması gerekiyor. Bunun da 2 yıllık bir süreç alacağı düşünülüyor.

Yani, yeni 737 Max’leri 2022’den önce havada göremeyeceğiz. Öte yandan Covid-19 nedeniyle yolcu sayıları azalan havayolu şirketlerinin artık 737 Max gibi büyük uçaklara değil, daha az yakıt tüketen, daha ekonomik, daha küçük uçaklarla uçmayı tercih ettiği biliniyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>