Boeing de güneş enerjisi ile çalışan uçak üretecek

1

Güneş enerjisi ile çalışan Solar Impulse 2 isimli uçağın dünyanın çevresini dönme hedefinde yarı yola ulaşması medya gündemindeyken, ABD’li dev uçak üreticisi Boeing, güneş enerjisi ile çalışan dev bir drone patenti almak için başvuruda bulundu.

Dev bir kanattan ve kanatın önündeki çok sayıdaki pervaneden oluşan drone tasarımının, sonraki aşamada dev uçaklara dönüşebileceği de tahmin ediliyor. Aynı zamanda, güneş enerjisi ile çalıştığı için, hiç yere inme gereksinimi duymadan aylarca gökyüzünde kalabilecek drone’lar üretmeyi de mümkün kılacak bu patent, telekomünikasyon ve askeri alanda ihtiyaç duyulan güneş enerjili drone’lar konusunda Boeing’in elini de güçlendirecek.

Facebook veya Google gibi dev teknoloji/internet firmaları uzun zamandır drone’lar ile havadan internet bağlantısı sağlama projeleri üzerinde çalışıyorlar ve bu amaçla, haftalarca, aylarca havada kalabilecek drone’lara ihtiyaç duyuyorlar.

ABD’li dev uçak üreticisinin bu tür yüksek teknolojili drone’ları seri üretime sokması halinde, geniş bant kablosuz internet bağlantısının ya da GSM sinyallerinin dünyanın her köşesine (okyanuslara ve çöllere bile) ulaşması mümkün olacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>