Boeing otonom yolcu uçağı geliştiriyor

0

Yapay zeka ve otonom araç teknolojileri yakında yolcu uçaklarını da etkileyecek. Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing, pilot müdahalesi olmadan, bir hava limanından kalkıp diğerine inebilecek, otonom yolcu uçakları tasarlamaya başladığını duyurdu.

10 gün sonra başlayacak Paris Havacılık Fuarı sırasında daha detaylı şekilde açıklama yapması beklenen Boeing, otonom yolcu uçağı geliştirmek için gerekli tüm teknolojilerin mevcut olduğunu ve bu teknolojileri uygun biçimde bir araya getirip uygun bir yolcu uçağı geliştirmenin sadece zaman meselesi olduğunu vurguladı.

Otonom yolcu uçakları hem yolcu hem de hava kargo taşımacılığında da devrim yaratacak bir gelişme olacak. Pilot ve mürettebatın insani sınırlamaları olmaksızın sürekli yolcu ve kargo taşıyabilecek robot uçaklar aynı zamanda düşen işletme maliyetleri nedeniyle hava taşımacılığının çok daha yaygınlaşmasına katkıda bulunacak.

Öte yandan, dünyadaki havacılık kuralları şimdilik “otopilot” uygulamalarına farklı engellemeler getirmiş durumda.  ABD hava yollarında pilotlar uçakların otonom özelliklerini daha serbest kullanabilirken, Asya hava yollarında pilotların hangi durumlarda oto pilotu kullanabileceği ve hangi durumlarda kontrolü ele almak zorunda olduğuna dair detaylı kurallar bulunuyor. Havacılık kurallarını denetleyen kurumların, çok gelişmiş bir yapay zeka dahi olsa, kontrolünde pilot bulunmayan bir yolcu uçağının uçuşuna izin vermesinin, uzun yıllar sürecek test ve kalibrasyon süreci gerektirdiğinin de altı çiziliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>