Techinside Google News
Techinside Google News

Boeing Starliner fırlatılamadı!

Güvenlik endişeleri nedeniyle Boeing Starliner uzay aracını fırlatmaktan vazgeçti. Boeing, sorunlarla ilgili detaylı araştırma yapacak.
- Advertisement -

Güvenlik endişeleri nedeniyle Boeing Starliner uzay aracını fırlatmaktan vazgeçti. Boeing, sorunlarla ilgili detaylı araştırma yapacak.

Bir Boeing yetkilisi yaptığı açıklamada, şirketin, araçla ilgili yakın zamanda keşfedilen sorunlara odaklanmak için 21 Temmuz’da Starliner uzay aracını fırlatma girişiminden “geri çekildiğini” söyledi.

Starliner’ın başkan yardımcısı ve program yöneticisi Mark Nappi, Anma Günü hafta sonundan önce iki uzay aracı sorunu keşfedildiğini ve şirketin tatili bunları araştırarak geçirdiğini söyledi. Boeing CEO’su Dave Calhoun’un da dahil olduğu iç tartışmaların ardından şirket, NASA astronotları Suni Williams ve Butch Wilmore’u Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak test uçuşunu ertelemeye karar verdi.

İki farklı sorun öne sürüldü

Nappi, muhabirlerle yaptığı bir telekonferans sırasında: “Güvenlik her zaman bizim önceliğimizdir ve bu kararı vermemizi sağlayan şey” dedi. Sorunlar, Starliner’ın bir Atlas V roketiyle fırlatılmasından haftalar önce keşfedildiği için oldukça ciddi görünüyor. İlki, Starliner’dan paraşütlerine uzanan hatlardaki “yumuşak bağlantıları” içerir. Boeing, bunların daha önce inanıldığı kadar güçlü olmadığını keşfetti.

Normal bir uçuş sırasında, bu standart altı bağlantılar sorun olmuyor. Ancak Starliner’ın paraşüt sistemi, üç paraşütten birinin arızalanması durumunda mürettebatı güvenli bir şekilde indirecek şekilde tasarlanmıştı. Bununla birlikte, bu yumuşak bağlantılarla daha düşük arıza yükü limiti nedeniyle, bir paraşüt arızalanırsa, uzay aracı ile kalan iki paraşütü arasındaki çizgilerin ekstra gerilim nedeniyle kopması mümkün.

İkinci sorun, araç boyunca kablo demetlerinin etrafına sarılan P-213 cam bezi bandıyla ilgili. Bu kablolar her yere uzanıyor ve Nappi bu kablo demetlerinden yüzlerce fit olduğunu söyledi. Bant, kabloları çentiklerden korumak için tasarlandı. Bununla birlikte, son testler sırasında, uçuş sırasında mümkün olan belirli koşullar altında, bu bandın yanıcı olduğu keşfedildi.

2014 yılında NASA, astronotlarının uzay istasyonuna seyahat etmeleri için mürettebat taşıma sistemleri geliştirmek üzere iki sağlayıcı, Boeing ve SpaceX’i seçti. SpaceX, ilk insanlı uçuşunu 2020’de tamamladı ve o zamandan beri dokuz mürettebatlı görev daha gerçekleştirdi. Boeing, bugüne kadar Starliner’ın mürettebatsız iki test uçuşunu gerçekleştirdi ve gösteri uçuşunu astronotlarla bu yaz tamamlamayı hedefliyor.

Şimdi bu “Mürettebat Uçuş Testinin” ne zaman gerçekleşeceği belli değil. Nappi, görevin 2023’te uçmasının “mümkün” olduğunu söyledi. Ancak herhangi bir tarih önermek istemedi.

Boeing, önümüzdeki birkaç haftayı bu konuları derinlemesine inceleyerek ve bu ve diğer sorunları ele almak için ileriye dönük bir yol belirleyerek geçirecek. Örneğin Nappi, Boeing’in Temmuz uçuşundan önce Starliner’a itici gaz yüklemeye hazırlanırken başka bir yapışkan valf bulduğunu da söyledi. Valfler, Starliner uzay aracında süregelen bir sorun olmuştu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir