Boeing uzay taksisini 3D yazıcı ile üretecek

0

Boeing tarafından 2018 yılına yönelik yapılan planlarda özelikle uzaya gönderilmek istenen uzay taksisi oldukça dikkat çekiyor. Boeing tarafından bu konuda yapılan çalışmalarda uzay taksisi için üretim aşamalarına geçildiği belirtilirken, çalışmalarda 3D yazıcıların kullanılması projenin daha fazla dikkat çekmesini sağladı. Öyle ki kapsül şeklinde hazırlanacak taksiler için üretimde 3D yazıcı desteği alan Boeing, taksideki 600’ü aşkın parçası bu şekilde elde edecek.

3D yazıcıların tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden birisi ise uzun vadede maliyetlerin uygun olması. Bu bakımdan uzak taksisi projesinde başarıya ulaşılması halinde seri üretime geçilmesi ya da benzer projelerde 3D yazıcılar ile kusursuz bir şekilde üretim hedefleniyor.

Starliner Yükseliyor!

Boeing projesi için geliştirilen uzay taksisine Starliner adı verildi. Yapılan çalışmalar ile birlikte Starliner giderek son haline yaklaşırken, üretimlerin sonunda 3 adet kapsülün çalışır hale getirileceği belirtildi. Çalışmalarını NASA ile yaptığı anlaşmalar dahilinde yürüten Boeing için bu projenin başarıya ulaşması büyük bir önem taşıyor. Uzay yolculukları için taksilerin geliştirilmesi yeni ve büyük bir dönemi başlatacağından dolayı, projenin tüm aşamalarında titizlikle çalışmalar sürdürülüyor. 4.2 milyar dolarlık anlaşmayı geçtiğimiz dönemlerde duyuran NASA ve Boeing, bu kapsamda tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir proje için de harekete geçmiş durumda.

Daha çok uçakları ile yakından tanınan Boeing, uzay araçları konusunda iddialı olduğu gibi geliştirdiği pek çok projeyle de bu alanda öncülük ediyor. Üretimlerinde 3D yazıcı gibi son teknoloji ürünlerini kullanan Boeing, bu açıdan bu alana ilgi duyan kişilerde bile heyecan yaratıyor.

Boeing projesi için paylaşılan video ise şöyle;

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>