Boeing ve Musk, Mars yarışında laf dalaşına başladı

0

Mars’a ilk gidecek uzay şirketi kim olacak? Medyadaki popülaritisine ve sürekli Mars’ta koloni kurmaktan bahsetmesine bakacak olursak Elon Musk bu konuda kendine çok güveniyor. Ancak önemli rakipleri de yok değil.

Mars’a ilk kim gidecek?

Geçtiğimiz yıl Mars’a gidecek roketler tasarlamaya başladıklarını duyuran Boeing, bu kez de canlı yayında, SpaceX’ten daha önce Mars’a insanlı roket gönderebileceklerini iddia edince SpaceX’in patronu Elon Musk’tan cevap gecikmedi: “Yapın da görelim.”

Televizyondaki canlı yayına Twitter hesabından kısaca “Do it!” cevabını yapıştan Musk’ın alaycı tepkisi dikkat çekerken, NASA’nın planları da henüz Boeing’i doğrulamıyor. Boeing, Mars roketlerinin testine 2019’da başlayacaklarını iddia ederken NASA’nın test planlarında bu uçuşlar görülmüyor. Öte yandan Elon Musk’ın NASA ile sıkı fıkı ilişkisi ve NASA’nın SpaceX roketlerini kullanma konusundaki alışkanlığı, SpaceX’i Mars’a insan götürecek ilk şirket yapabilir.

Musk, daha şimdiden Mars’a gidecek test uçuşu için hazırladığı dev roketin içine Tesla’nın yeni spor arabası Roadster’i yerleştirip bu arabayı Mars’a vardığında yörüngeye oturtacağını açıkladı. Böylece Mars yörüngesine yerleşecek ilk uzay çöpümüzün de yüzbinlerce dolarlık bir elektrikli spor otomobil olacağı anlaşıldı. Gelecekte Mars yörüngesinde uçmaya niyetlenirseniz, dikkat edin araba çarpmasın.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>