Boeing yenilenebilir yakıt kullanacak

0

Boeing yenilenebilir yakıt

Boeing yenilenebilir yakıt kullanan uçaklarını kullanıma sunmayı hedefliyor. 2030 yılına kadar yenilenebilir yakıt kullanan ticari uçakların teslim edilmesi planlanıyor.

Boeing yenilenebilir yakıt kullanma hedefinde

Hava taşımacılığı, günümüzde karbon emisyonlarının ana sorumlusu olarak görülüyor. Bu nedenle havacılıkta yenilenebilir enerjinin kullanımı kritik önem taşıyor.

ABD merkezli havacılık sektörünün dev ismi Boeing, yenilenebilir yakıt kullanan uçaklar üzerinde çalışıyor. Boeing 2030 yılında bu alanda ticari uçaklarını da piyasaya sürmeyi hedeflediğini açıkladı.

Boeing’in bu planında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği tarafından belirlenen hedef de büyük rol oynuyor. Bu hedef doğrultusunda 2050 yılına kadar karbon emisyonlarının 2005 yılının yarısı seviyelerine düşürülmesi isteniyor. Boeing de yüzde 100 yenilenebilir yakıt kullanan uçaklarıyla bu alanda önemli bir adım atmak istiyor.

Boeing ile FedEx Express’in 2018 yılında ortaklaşa yaptığı çalışmayla yüzde 100 yenilenebilir yakıt kullanan 777 Freighte isimli ticari uçak geliştirilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>