Bölgenizde fay hattı var mı? Mta.gov.tr’den öğrenin

0

MTA’nın internet sitesi bölgenizdeki fay hatlarını gösteriyor

İstanbul, Manisa ve Elazığ derken en son 23 Şubat’ta İran’da meydana gelen ve Van’da da 9 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi. Depremleri takiben ise vatandaşlar evlerinin sağlam olup olmadığını sorgulamaya başladı.

Sorgulama nasıl yapılıyor?

Bölgenizde fay hattı olup olmadığının cevabını öğrenmek için Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) interrnet sitesindeki yerbilimleri.mta.gov.tr bölümüne girmek gerekiyor. Sorgulamayı başlatmak için nncelikle haritayı oturduğunuz bölgeye yaklaştırmanız gerekiyor. Bunun ardından sol taraftaki menüden dirifaylar ve faylar seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu şekilde bölgenizdeki fay hatlarını görüntülemeniz mümkün oluyor.

Bunun yanı sıra son 24 saat, son 7 gün veya son 30 gün seçenekleri işaretlendiği zaman bölgede seçilen tarih aralığında olan depremi de görebiliyorsunuz.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>