Bölgesel Fintech platformu KOOP, İstanbul’da açılıyor!

0

Türkiye Fintech Ekosistemi” raporuna göre, Türkiye Fintech sektörünün, yılda ortalama yüzde 14 oranında büyümesi öngörülüyor. Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları son dört yılda ülkemizdeki Fintech girişimlerine toplam 53,2 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve finansal bilincin olgunlaşmasıyla sayıları artan Fintech girişimleri, ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor. İhtiyaç odaklı çözümleriyle dikkat çeken Fintech’ler daha fazla insana daha kolay ulaşabiliyor.  

Finans ve teknoloji dünyasını bir araya getirecek 

Finans dünyası ile teknolojiyi bir araya getirerek, kuvvetli bir ekosistem oluşturmak üzere yola çıkan FintechPark, KOOP ile Fintech şirketlerine, finansal kuruluşlara, perakendecilere, telekom operatörlerine, teknoloji şirketlerine ve diğer sektör oyuncularına yüksek katma değerli hizmetler verecek.

Üyelerine diğer sektör katılımcılarıyla birlikte yer alabilecekleri ortak çalışma alanları ve ofis seçenekleri gibi fiziksel alanların yanında, dijital iş birliği ortamı için bir API Sandbox Platformu da sunacak olan KOOP; Fintech sektörüyle ilgili konferanslar, çalıştaylar, yuvarlak masa toplantıları ve uluslararası Fintech merkezlerine turlar düzenleyecek.

KOOP LAB’da ise özel projelerin yanı sıra hızlandırma programları, uluslararası açılım ve dijital dönüşüm gibi özel paket programlara da yine kooperatif yapılarla imza atacak. 

Doğu Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu’ya açılacaklar

KOOP’un Türkiye platformunun Eylül sonunda yapılacak tanıtımla devreye alınacağını açıklayan KOOP Program Başkanı ve FintechPark İş Geliştirme Ortağı Demet Zübeyiroğlu, “KOOP, Fintech sektöründeki oyuncular açısından birleştirici bir role sahip olacak. KOOP platformunu yaygınlaştırmayı, Doğu Avrupa, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki diğer pazarlara da açılmayı planlıyoruz. Bu sayede finansal araç ve hizmetler, modern ekonomi yapılarının olmadığı yerlerde tüketiciler için de erişilebilir olacak” dedi.

Farklılaşan ihtiyaçlar yenilikçi çözümlerle karşılanacak

Yenilikçiliğin finansal hizmetler sektörünü önemli ölçüde dönüştürmeye başlamasıyla Fintech, son dönemde gündemin ön sıralarında yer alıyor.

Dijital bankacılık, kitle fonlaması, Blockchain, akıllı sözleşmeler, dijital para birimleri, sigorta teknolojileri (insurtech), robo-danışmanlık, bireyler arası borçlanma, bu değişimin önemli bileşenleri olarak ortaya çıkıyor.

Nesnelerin İnternet’i, öğrenen makineler, büyük veri, yapay zeka ve algoritmalar ise Fintech programlarının bu değişime yön veren en önemli kesişme noktaları arasında. KOOP, finansal hizmetler ve teknoloji sektöründeki değişen anlayışa ve gereksinimlere cevap vermeyi planlıyor.  

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>