Börje Ekholm yeni Ericsson CEO’su oldu

0

Ericsson Yönetim Kurulu bugün, Börje Ekholm’ü 16 Ocak 2017’den itibaren geçerli olmak üzere Başkan ve CEO olarak atadı. Börje Ekholm, aynı zamanda Ericsson Yönetim Kurulu Üyesi görevinde bulunmaya devam edecek.

Ericsson Yönetim Kurulu Başkanı Leif Johansson konuyla ilgili olarak, “Börje Ekholm’ün atamasını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Kendisinin telekomünikasyon, IT ve medya alanlarında hem teknoloji hem de iş uygulamaları açısından sağlam bir anlayışa sahip. Son on yıldır Yönetim Kurulumuzda görev almış biri olarak Börje Ekholm, Ericsson’un karşı karşıya kaldığı ya da kalabileceği zorluklar ve fırsatlara çok hâkim. Böylesi bir dönüşüm sürecinde, Ericsson’un özellikle stratejik yönlendirme ve planlamaları uygulama aşamasında, Börje Ekholm’ün yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanacağından hiç kuşkum yok. Ekholm’ün, yıllarca halka açık pek çok lider şirkette edindiği tecrübenin Ericsson’a pek çok kazanım getireceğine inanıyorum” dedi.

CEO’luk görevine atanan Börje Ekholm ise şunları ekledi: “Ericsson’da böylesi bir fırsattan ötürü çok heyecanlıyım. 5G’nin bağlantılı dünyasında şebekeler ve uygulamaların daha da önemli geldiği bir zamanda, müşterilerimiz ve sektör sürekli devinen bir inovasyon arayışı içerisinde. Ericsson ekibine katılmayı, var olan ve yeni müşterilerle sektörün geleceğine şekil vermek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Börje Ekholm kimdir?

1963 yılında doğan Börje Ekholm İsveç KTH Royal Institute of Technology’de Elektrik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ve Gransa INSEAD’da MBA mezunu.

Ekholm, Ericsson’a katılmadan önce sırasıyla Patricia Industries’in CEO’luğu ve Investor AB’nin Başkan ve CEO’luğu görevlerinde bulundu. Investor Growth Capital Inc, Novare Kapital AB ve McKinsey & Co Inc, Börje Ekholm’ün önceki tecrübeleri arasında yer alıyor. Ekholm, Telefonaktiebolaget LM Ericsson, Alibaba Inc, NASDAQ OMX Group Inc ve Trimble Navigation Ltd şirketlerinin yanı sıra KTH Royal Institute of Technology’nin Üniversitesi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyor.

Geçici CEO görevinde bulunan Jan Frykhammar ise, 16 Ocak 2017’ye kadar bu görevine devam edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>