Bosch dizel teknolojisini geliştirdi

0

Bosch dizel

Bosch dizel teknolojisindeki kirlilik tartışmalarını sona erdirecek yeni bir teknoloji geliştirdiğini iddia etti. Bosch dizel teknolojisi ile elektrikli araçlara geçiş sürecinde ayakta kalmayı hedefliyor.

Bosch dizel teknolojisine yatırım yapıyor

Alman otomobil parçaları tedarikçisi Bosch, kirli dizellerle ilgili mevcut tartışmayı sona erdirecek yeni ve daha temiz bir egzoz teknolojisi geliştirdiğini söyledi. Şirket, müşterilerin yakında yeni sistemi satın alabileceklerini belirtti. Bosch, sağlığı tehdit eden nitrojen oksit (NOx) kirliliğinin kilometre başına 13 miligrama düşürüldüğünü duyurdu. Otomotiv sektöründeki NOx yasal sınırı ise 168 gram düzeyinde. Yani Bosch’un bu sınırın altına inmeyi başardığını söyleyebiliriz.

Bu sınır, 2020 yılında 120 grama indirilecek olmasına rağmen, Bosch’un teknolojisi önümüzdeki yıllarda da kullanılabilecek özellikte. Ayrıca yeni teknolojinin ileri teknoloji dizel araçlarda bulunan sofistike bir egzoz filtre sistemi ile aynı maliyete sahip olduğu da belirtildi.

Şirkete göre, teknoloji yakında seri üretimine dahil edilecek kadar iyi. Bosch, yeni sistemin yakıt tüketimi ve performansı üzerinde en az etkiye sahip olacağını ve sürüş tarzı, rota ve dış sıcaklık gibi harici faktörlerden bağımsız olarak çalışacağını vurguladı.

Yeni sistem için gerekli olan tüm bileşenlerin dizel otomobillerde bulunuyor ve sadece yeniden konumlandırılması gerekiyor. Ayrıca yazılım güncellemesi yapılarak optimizasyon da sağlanabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>