Boston Dynamics Toyota’ya satılıyor

0

Google’dan sızan bilgilere göre, şirketin 2013 yılında satına aldığı Boston Dynamics şirketi, Toyota’ya satıldı. Satışın gerçekleşmiş olduğunu dile getiren kaynaklar duyurunun ise kısa süre sonra yapılacağının altını çiziyorlar.

Boston Dynamics, robot teknolojileri üreten bir laboratuvar ve en bilindik ürünleri,ABD ordusu için her türlü arazide yük taşıma yeteneğine sahip olan 4 ayaklı BigDog robotu.

Ancak şirket her ne kadar çok hızlı, çok güçlü ve çok yetenekli robotlar geliştirse de robotların çalışırken çıkardığı yüksek gürültü problemini çözemediği için bu robotları ticari ürün haline dönüşmekte başarılı olamıyorlar. ABD askerleri de arazide yük, mühimmat ve silah taşıyan, Mule adını verdikleri robotların çok gürültülü olduğunu ve düşmana yerlerini açık ettiğini dile getirerek şikayet ediyorlardı.

Şirketi satın alıp Google çatısına katan Google yöneticisi Andy Rubin, robot teknolojilerinin gelecekte çok önemli olacağını ve Google’ın bu alanda yatırım yapması gerektiğini savunuyordu ancak Rubin’in 2014’te Google’dan ayrılmasından sonra Google yönetiminde robotlara ilgi duyan kimse kalmadı ve Boston Dynamics de lidersiz kaldı. Daha önce basına sızan haberlerde de BD şirketini satın almak isteyen şirketler arasında Toyota ve Amazon’un adı geçiyordu. Öyle görünüyor ki, görüşmeler sonunda Toyota’nın teklifi daha cazip bulunmuş. Satış fiyatı hakkında ise şimdilik bir bilgi yok.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>