Brexit, girişimleri AB ülkelerine itiyor

0

İngiltere’nin gündeminde yer alan brexit, iş sektöründe de ciddi bir tedirginlik yaratmış durumda. Konuyla ilgili yapılan güncel araştırmalar, tedirginliğin net bir şekilde görülmesini sağlarken en önemli araştırmalardan bir tanesi Silicon Valley Bank tarafından yapıldı.

Firma tarafından yapılan araştırmalarda, brexit nedeniyle durumun çok parlak olmadığı ifade edilirken, ülkedeki her 5 girişimciden 1’i ülkeden çıkarak diğer AB ülkelerine taşınma planları yapıyor. Bu girişimlerin yüksek olduğu bir ülke için oldukça yüksek bir rakam ve henüz kesin karar verilmeden bu kadar yüksek bir orana ulaşılmış durumda. Özellikle mevcut planların uygulanması halinde bu oranın daha da artabilmesi söz konusu.

5 Girişimden 1 Tanesi Brexit Nedeniyle Gidecek

Paylaşılan rapor, kısa süre içerisinde iş dünyasında dikkat çekerken, raporda dikkat çeken noktalar şöyle oldu;

  • İngiltere’den taşınmayı planlayan kişiler için hedef ülkeler Almanya ve Fransa olarak ön plana çıkıyor.
  • Girişimlerin yüzde 20’si ülke dışına çıkmayı ciddi ciddi düşünüyor.
  • Girişimlerin yüzde 11’lik bölümü brexit için daha somut adımların atılmasını bekliyor.
  • Ülke dışına çıkılmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi çalışanların büyük bir bölümünün İngiltere dışından olması
  • Sermaye bulma ve iş kurma konusunda ülkedeki şartların daha da zorlayıcı olması girişimleri engelliyor

Mevcut durum ülke ekonomisi adına ciddi bir risk taşıyor. Daha önceki açıklamalar ve raporlar da göz önüne alındığında brexit ile birlikte ülkeden çıkış yapacak girişimler olacak. Raporlarda dikkat çeken bir diğer nokta ise AB kararı nedeniyle ülke dışına çıkılacak olsa tercihler yine başka bir AB ülkesi için olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>