Brezilya seçim öncesi Telegram yasağı getirebilir

0

Telegram yasağı

Sahte haberleri engellemek amacıyla Brezilya seçim öncesi Telegram yasağı getirebilir. Brezilya bu konuyu ciddi bir şekilde gündeme aldı.

Brezilya seçim öncesi Telegram yasağı ile önlem alabilir

Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE), bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yalan haberleri engellemek için Brezilya’da Telegram yasağını düşünüyor.

Gazete Valor, TSE başkanı Luis Roberto Barroso’nun şu anda diğer Mahkeme bakanlarıyla uygulamaya ilişkin önlemleri tartıştığını bildirdi. En son gelişmeler, Barroso’nun mesajlaşma uygulamasının temsilcileriyle iletişim kurmak için yaptığı çeşitli girişimlerin ardından sonuçsuz kaldı. Aralık 2021’de Mahkeme başkanı, Telegram’ın genel müdürü Pavel Durov’a, uygulama aracılığıyla yanlış bilgilerin yayılmasının üstesinden gelmenin yollarını tartışmak üzere şirketle bir toplantı talep eden bir mektup gönderdi.

Bu ayın başlarında gazeteye verdiği röportajda Barroso, Telegram’ın Brezilya makamlarıyla işbirliği yapmaması halinde Kongre’nin Telegram’ın ülkede faaliyet göstermesini engelleyebilmesi gerektiğini söyledi. TSE, “2022 seçim süreciyle ilgili hiçbir aktörün Brezilya’da yasal temsil olmadan, ulusal mevzuata ve yasal kararlara uyumdan sorumlu olarak faaliyet gösteremeyeceğini” kaydetti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>