Brezilya’lı telekomcular WhatsApp’a engeli çaktı!

0

Whatsapp (1)Brezilyalı WhatsApp kullanıcıları bugün enteresan bir olay ile karşılaştı. Brezilya’da bir mahkemenin vermiş olduğu karar sonucu ülkede WhatsApp erişimi engellendi. 48 saat sürecek olan WhatsApp erişim engeli, tüm ülkede olduğu gibi sosyal medya sayesinde yayılarak global anlamda da tepkilere neden oldu.

WhatsApp neden engellendi?
Brezilya menşeli telekomünikasyon şirketleri; WhatsApp’in internet üzerinden sunmuş olduğu mesajlaşma ve sesli görüşme hizmetlerinin, kendilerinin sunmuş olduğu ücretli hizmetlerine engel olduğu için WhatsApp aleyhine dava açmıştı. Brezilyalı Vivo şirketinin başkanı Amos Genish, WhatsApp’ın korsan olduğunu dile getirerek tüm tepkileri üzerine çekmişti. Brezilya mahkemesi bugün telekomünikasyon şirketlerinin lehine bir karar vererek WhatsApp’ı 48 saatliğine engelledi.

Bu engelin Brezilya için bir başlangıç olduğunu, Internet’in kontrolü için bazı popüler servislerin de engellenebileceği söyleniyor.

Mark Zuckerberg tepkili!
Bu duruma Mark Zuckerberg, Facebook hesabı üzerinden tepki gösterdi. Zuckerberg; Brezilya’da 100 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısının olduğunu bu erişim engellinin yanlış olduğunu dile getirdi. Zuckerberg ayrıca Brezilya’daki kullanıcıların mesajlaşmak için Messenger uygulamasını kullanabileceklerinin de altını çizdi.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>