Broadpwn açığına karşı iOS ve Mac cihazınızı hemen güncelleyin!

0

Broadpwn

Apple ürünleri uzun yıllardır Windows tabanlı rakiplerine karşı çok daha güvenli olması ile öne çıkıyor. Ancak günümüzde iOS veya Mac platformları ne yazık ki %100 güvenli değil. Son yıllarda her iki platform için ortaya çıkan zararlı yazılımlar bir hayli arttı.

Şimdi de hem iOS hem de Mac kullanıcılarını tehdit eden bir başka durum daha var: Broadpwn.

Broadpwn nedir?

Hacker’ların bilgisayarınızın ve telefonunuzun Wi-Fi çipi üzerinden kontrol edebilmesine imkan tanıyan Broadpwn açığı, Exodus Intelligence‘ta bir güvenlik araştırma görevlisi tarafından keşfedildi. Ayrıca bu keşfi yapan kişi geçtiğimi hafta Las Vegas’ta düzenlenen Black Hat güvenlik konferansında bu açığı anlattı.

Çok fazla teknik detaya girmeden anlatacak olursak, eğer hacker’ın Wi-Fi ağına giriyorsanız; tehlikedesiniz. Hem de herhangi bir Wi-Fi ağına bağlı olup olmamanız hiç önemli değil! 

Broadpwn açığından nasıl korunabiliriz?

İlk çözüm cihazınızın Wi-Fi özelliğini kapatmak. Ancak takdir edersiniz ki günümüzde bunu yapmak pek de mümkün değil. O nedenle, Apple’ın yayınladığı son güncellemeleri indirmeniz ve cihazlarınıza kurmanız gerekiyor.

iOS için 10.3.3 güncellemesinin, MacOS için de 10.12.6 güncellemesinin kurulu olduğundan emin olun!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>