BT dünyası 2015’te hangi trendleri izleyecek?

0

Henüz adım attığımız yeni yıl BT şirketleri ve toplulukları için beraberinde hem eski hem de yeni çözümleri getiriyor. Çok sayıda isim halihazırda tercih edilen çözümleri farklı şekillerde kullanmaya devam edecek iken, bazıları da yeni yollara adımını atacak.

1) Bulut teknolojisi
Yeni yılda BT organizasyonları, BT hizmetlerini üçüncü parti bulut hizmetleri sunan şirketlere yönlendirmeye devam edecek, güvenlik endişeleri devam etse de hibrit bulut çözümlerine adım atılacak. Bu sayede masraf ve performans dengesi iyice yükselecek.

2) Otomasyon yükseliyor
İş gücü için yapılan harcamalar doğal olarak aynı seviyede ve hatta belki de daha yüksek bedellere ulaşacak olsa da, otomasyonun yükselişi yeni bir denge getirecek. Bireylerin oluşturduğu çözümler otomasyon sayesinde daha hızlı hale getirilecek, daha hızlı ve hatasız işler hayata geçirilecek. Puppet ve Chef gibi otomasyon araçları ise 20015’te BT grupları üzerindeki baskıyı azaltacak ve masrafların düşününü sağlayacak.

3) Aydınlanma
BT organizasyonları Shadow BT  ve BYOD (Bring Your Own Device) gibi içeriklerin tüketici IT ve bulut hizmet sağlayıcıları tarafından değil, kendi yatırımcılarının beklentileri ile kullanıcı tecrübesi, ulaşılabilirlik ve hizmet konularındaki başarıları tarafından kontrol edildiklerini fark edecek.

Sadece daha iyi hizmet, güçlü uygulama çözümleri, servis hızı ile BYOD konusundaki akılcı yaklaşımların değil, mobil güvenliğin öneminin de farkına vararak, veri güvenliği için güçlenecekler.

4) Daha geniş BT çözüm alanları yaratmak
Şirketler kendilerini yüzüstü bırakan ve zarara sebep olan dışkaynak çözümlerinden uzaklaşacak, hizmet yönetimi ve entegrasyonu ya da çoklu dışkaynak destekleri yönetimi ile yollarına devam edecek. Bu seçim sadece büyük isimlerin önceki dışkaynak çözümlerini değiştirmeleri değil, küçük organizasyonların üçüncü parti çözüm ortaklarını gözdem geçirmeleri ile hayat bulacak. Bu da daha çok çalışan ve yeteneklerine yapılan yatırımlar, yeni ya da elden geçirilmiş ücüncü parti hizmet sağlayıcıları yönetim şemalarını beraberinde getirecek.

5) Büyük veri çözümlerinde yenilenme
Big Data (Büyük Veri) işleme süreci değil, bu işlemleri yürüten kişilerin revizyonu önemli olacak. Büyük Veri teknolojilerinden çok, bu verileri işleyen çalışanların yetenek ve motivasyonları gelişmeyi sağlayacak.

6) Önemli isimler için hayaller
Pekçok marka yöneticisi, Amazon, Google ve Facebook gibi isimlerin başarılı konusunda düşünecek, kendi şirketlerinin nasıl bu seviyeye evrilebileceklerinin planlarını yapacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>