BT harcamalarında 2023’te durgunluk bekleniyor

0

BT harcamaları

Spiceworks Ziff Davis’in 1.400’den fazla BT uzmanıyla yaptığı ankete göre, çoğu şirket uzun süreli bir ekonomik gerilemeden endişe duyuyor  ve yarısı 2023’e kadar bütçe kesintileri bekliyor.

Kemer sıkmaya rağmen, BT harcamalarının güçlü kalması bekleniyor. Haziran ayında yapılan ankete göre, şirketlerin çoğu teknoloji bütçelerini artırmayı planlıyor ve yalnızca yüzde 6’sı teknoloji harcamalarını kısmak istiyor.

Spiceworks Ziff Davis’in kıdemli teknoloji analisti Peter Tsai: “Zor ekonomik zamanlarda, şirketlerin geri çekilmesini beklersiniz ve bu geri çekilmelerin BT’yi de içermesini beklersiniz. Büyük sürpriz, durgunluğa hazırlanmak için başka yerlerde aktif olarak kesinti yapan şirketler arasında bile BT harcamalarının artmasının beklenmesi” ifadelerini kullandı.

Rapora göre, kurumsal çapta zorunlu olmayan harcamalarda azalmalar ufukta ve birçok şirket, bütçeleri azaltmak için satıcı sözleşmelerini yeniden değerlendirecek, eski ve gereksiz altyapıyı devre dışı bırakacak, teknoloji satın alımlarını geciktirecek ve işe alımlarda kesinti yapacak. Teknoloji liderleri hala bir yetenek sıkıntısı ile boğuşuyor. Bu nedenle işe alımların sözleşme yapması pek mümkün değil. BT departmanlarının yaklaşık üçte biri, bu yılki beşte iki oranından biraz düşerek 2023’te ek teknik personel işe almayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>