BT uzmanları uzaktan çalışma tehlikesi nedeniyle tedirgin

0

uzaktan çalışma tehlikesi

CyberRisk Alliance (CRA) tarafından yapılan bir ankete göre, uzaktan çalışanlar ve bulut tabanlı teknolojiler, fidye yazılımları için “yüksek bir hızla” büyümeye devam eden baskın saldırı araçları haline geldi.

300’den fazla Kuzey Amerika BT ve siber güvenlik karar vericisi ankete katıldı. Yüzde 62’si fidye yazılımı korumasına yapılan harcamaları artırmayı planladıklarını söyledi. Yüzde 43’ü ise son iki yıl içinde en az bir Fidye Yazılımı saldırısına maruz kaldığını kabul etti.

En önemli saldırı vektörlerinin tümü kuruluş dışındandı ve yüzde 37’si kilit bir sorun olarak uzaktan çalışan istismarlarını gösterdi. Ek olarak yüzde 35’i bulut altyapısının suçlandığını söyledi ve yüzde 32’si bulut tabanlı uygulamalarla ilgili güvenlik sorunları bildirdi.

Kuruluşların yüzde 58’i fidye talebini ödedi. Bununla birlikte yüzde 44’ü önemli bir mali kayıp bildirdi ve yüzde 29’u verilerini dark web’de buldu.

CRA Başkan Yardımcısı Matt Alderman: “2021, yüksek düzeyde fidye yazılımı saldırılarına tanık oldu ve 2022’nin farklı olacağına inanmak için hiçbir neden yok. Siber sigorta çözüm değil. Kuruluşlar, 2022’de fidye yazılımlarını ele almak için 2022’de ortalama olarak yüzde 4-5 daha fazla yatırım yapacak” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>