BTK: “Biz telefon dinlemesi yapmıyoruz”

0

dinlemeBTK, akşam saatlerinde bugün medyaya yansıyan Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe‘nin sözlerine karşı bir açıklama yayınladı.

Basına yansıyan sözleri, “kurumumuzu yıpratmaya yönelik açıklamalar” ifadesiyle yanıtlayan BTK, kurum olarak telefon dinlemesi yapmak gibi bir görevleri bulunmadığını, mevzuatlar doğrultusunda kendilerine verilen görevleri yerine getirdiklerini kaydetti. BTK’nın açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Savunma  Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe’nin 17 Nisan 2015 tarihinde basına yansıyan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu hedef alan açıklamaları gerçekleri yansıtmayan, Kurumumuzu yıpratmaya yönelik açıklamalardır. Bu açıklamalar kamu görevi yerine getiren şahsa yakışmayacak, devlet geleneğine ve teamüllerine aykırı açıklamalardır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Anayasa ve yasaların kendisine verdiği yetkiler çerçevesinde faaliyet gösteren, ülkemizin iletişim ve bilgi teknolojileri alanında geldiği göz kamaştırıcı durumun en önemli aktörlerinden birisidir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun telefon dinlemesi yapmak gibi bir görevi bulunmamaktadır. Mevzuatlar çerçevesinde ve mahkeme kararları doğrultusunda telefon dinlemeleri Kanunda kendisine bu görev verilenler tarafından yapılmaktadır.

Basına yansıyan açıklamalarda yer alan BTK’nın yabancı teknolojilerle 4G lisanslarını vereceğine yönelik beyanlar gerçeği hiçbir suretle yansıtmamaktadır.

Bilindiği üzere, 5809 sayılı kanuna göre Bakanlık  politikaları doğrultusunda 4G  yetkilendirmesinde yerli ürün kullanımı ve Ar-Ge yükümlülükleri getirilmektedir.

İhale şartnamesine göre işletmeciler tarafından 4G sisteminde kullanılacak yazılım ve donanımın Türk firmalarından temin edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Buna  ilaveten 3G ihalesinde olmayan yüzde 15 yerli ürün kullanma  (baz  istasyonu  ve  soft  swicht  vb.) zorunluluğu da getirilmiştir.

Ar-Ge’ye verilen önemin göstergesi olarak 4G lisansı alan işletmecilerin çalıştırmakla zorunlu oldukları Ar-Ge elemanı sayısı 750’ye çıkarılmıştır.

BTK tarafından 4G yetkilendirmesi kapsamında getirilen bu düzenlemeler ile yerli teknoloji üretimi yapan firmaların motive edilmesi ve yerli teknoloji üretiminin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yönelik ‘yabancı vendorlar yönetiyor’ ithamı asla kabul edilemez, Kurum çalışanları zan altında bırakan, hayal mahsulü, gerçeklerle uzaktan yakından alakası bulunmayan, hezeyan türü açıklamalardır. Bu açıklamaları kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Bu açıklamalara karşı gerekli her türlü yasal yollara müracaat edilecektir.”

Orhan Öğe ne demişti?
Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, 4G haberleşme teknolojisi geliştirme projesi ULAK kapsamında Turkcell, Avea ve Vodafone ile yapılan işbirliği anlaşmasının imza töreninde konuşmuş ve projenin önündeki en büyük engelin BTK olduğunu söylemişti. “BTK’yı şu anda yabancı vendorlar yönetiyor. Yazıklar olsun onlara.” diyen Öğe, Türkiye’de Başbakan dahil herkesin dinlendiğini de söylemişti.

Öğe, BTK’nın her yıl gelirlerinin yüzde 20’sini Ar-Ge’ye aktarması gerektiğini belirtmiş ve şunları söylemişti: “Yıllık tutarı 200 milyon Dolar. Ama BTK kendine yakışanı yaptı. Ne yapıyordu BTK bu dönemde. Bu ülkenin Başbakanını dinleyip, dinletip yabancı ajanslara servis yapıyordu. Bugün de beni yanıltmadı aynı şeyi yaptı. Yerli teknolojilerle değil, yabancı teknolojiyle 4G lisanslarını veriyor. Biz buradayız, yarın da burada olacağız, torunlarımız da yarın burada olacak. Bizim başka ülkemiz yok. O yüzden biz milli bir ruhla çalışıyoruz. Bu işin bedeli yok. ASELSAN gibi 40 yıllık bir şirket her şeyini feda etti buraya. Biz bu 40 milyonla dolarla bu projeyi yapmıyoruz, destek veriyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>