BTK’dan açık kaynak dijital içerik üretme projesi

0

BTK projeyle dijital okuryazarlık konusunda zengin içerik üretmek, içerik kalitesini ve niteliğini artırmak istiyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) “Dijital Okur-Yazarlık Kitap Bölümü Yazarlığı veya Kitap Editörlüğü” ile ilgili proje çağrısında bulundu. BTK açık kaynak felsefesinin ve yaklaşımlarının hızla yaygınlaşmaya başladığı dünyamızda, bu yaklaşımın ülkemizde de gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla açık kaynak dijital içerik üretme projesi başlattı. BTK, açık kaynak yaklaşımının benimsenmesine katkı sağlamak, dijital okuryazarlık konusunda zengin içerik üretmek, içerik kalitesini ve niteliğini artırmak ve literatüre katkı sağlamak amacıyla bu proje hayata geçirildi. Projenin ilk çağrısı ise “Dijital Okuryazarlık Kitap Bölümü Yazma” olarak belirlendi.

Başvurular 2 Ağustos’ta sona eriyor

BTK’nın projesi, internetin ve teknolojinin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımına yönelik pozitif içerik geliştirilmesi için başlatıldı. Çağrının öncelikli hedefi; ülkemizdeki uzman ve akademisyenlerin bilgi birikimi ve deneyimlerini BTK’nın sunduğu açık kaynak platform desteğiyle Türkiye’ye açmaları, bireysel farkındalığın artmasına ve özellikle de öğrenme kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlaması olarak aktarıldı. Katkı sunabilecek yazarların, hazırlayabilecekleri kitap bölümü alternatifleri için ana başlık, alt başlıklar ile birlikte ilgili kitap bölümünün kazanımlarını özetleyici bilgileri 2 Ağustos’a kadar acikkaynak.gim.org.tr adresinden sisteme girmeleri ve onay almaları gerekiyor. Editör adayları da aynı şekilde başvuru yapacak.

Proje çağrısı ile ilgili ayrıntılı bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz. 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>