BTM, yatırımcılara simülasyon ile doğru yatırım eğitimi verecek

0

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), İstanbul’un yatırımcı potansiyelini güçlendirmek için harekete geçti. İş dünyasının deneyimini ve kaynaklarını startup dünyası ile daha güçlü bir biçimde buluşturmaya yönelik programda yatırım simülasyonu ile yenilikçi iş fikirlerini anlama ve kayba uğramadan doğru yatırım yapma konusunda bir simülasyon ile destek olunacak.

İstanbul Ticaret Odası tarafından girişimcilerin desteklenmesi  ve gelişimi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin sadece girişimciye değil, yatırımcıya karşı da sorumluğu olduğu fikriyle hayata geçirdiği “Yatırımcı Kulübü Programı” yoluna “Yatırımcı Hızlandırma Platformu” olarak devam etmeye başladı. İş insanlarının, kurumsal dünyanın liderlerinin ve geleneksel ekonominin temsilcilerinin bilgi, deneyim ve sermaye birikimini girişimcilik ekosistemine getirmek olan platforma olan ilgi büyümeye devam ediyor.

İş dünyasının da startup ekosistemine ve yeni ekonomiye dair derinlemesine bilgi edinmesi amacıyla başlatılan Yatırımcı Hızlandırma Platformu Programı’na başvurular ise geçen hafta başladı. Buna göre BTM, başvuruları 6 Mart’a kadar kabul edecek. Program, girişimcilik ekosistemine nitelikli yatırımcı kazandırmayı, startup yatırımcılarının sayılarını artırmayı ve İstanbul’da var olan küresel ölçekli startup yatırımcılığı potansiyeli odağında topluma, sanayiye, ticarete katma değer yaratmayı ve bölgesel çekim gücünü artırmayı amaçlıyor.

Yatırım simülasyon ile yepyeni bir deneyim

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Yatırımcı Hızlandırma Platformu Programı’nı toplam 18 ay sürecek. Bu süreçte 3’er aylık dönemler halinde toplam 4 program gerçekleştirilecek. Her dönemde yatırımcılara “Yenilikçi iş fikirleri nasıl anlaşılır ve nasıl yatırım yapılır” bilgisi verilecek. Bu amaçla her dönemde, eğitim ve mentorluk verilecek. Ayrıca yuvarlak masa toplantıları düzenlenerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması sağlanacak.

Bunlara ek olarak Yatırımcı Hızlandırma Platformu Programı bir yeniliğe de imza atacak. Bu dönem sürecinde, girişimcilik ekosisteminde daha önce uygulanmamış olan yatırımcı simülasyonu uygulanacak. Simülasyonun bazı programlarda uygulanmakta olan yatırım simülasyonundan farklı olacağını belirtelim. Bu kapsamda yatırımcı yetiştirme üzerine yapılmış bir simülasyon ile yatırım değil, yatırımcı değerlendirilecek. Yatırımcı simülasyonu ile yatırımcılar ellerinde belirli bir para ile kurgulanmış olan girişimlere yatırım yapacak. Böylece öğrendiklerini gerçek hayatta bir girişime yatırım yaparak uygulamış olsalardı bu işten karlı mı yoksa zararlı mı çıkacaklarını öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulacak. Bu simülasyon sayesinde yatırımcılar nerede hata yaptıklarını daha net olarak anlayabilecekler.

Yatırımcı Kulübü Programı’nda neler oldu?

2020-2021 yıllarında toplam 4 adet Yatırımcı Kulübü Programı gerçekleştirildi. Bu süreçte 73’ü 2021 yılında olmak üzere toplam 148 yatırımcı programdan mezun oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, “Bu projeye gerçekten çok inanıyoruz. Yakın zamanda ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu tarafından Kristal Ağaç Ödülleri’nde “Yılın Yatırım Platformu” ödülüne layık görüldük. Bu motivasyonla birlikte her seviyedeki girişime sunduğumuz programlarımızla girişimcilere destek olurken, şimdi de İSTKA desteğiyle yatırımcılara daha geniş çaplı hizmet sunacağız. Hedefimiz 100 yatırımcı yetiştirmek. Program kapsamında simülasyon ve uygulamalı eğitimler olacak. Türkiye’nin en önde gelen yatırımcılarının dahil olacağı bu programa belli sektörlerde, farklı iş kollarında olan iş insanlarını ve startuplarla iş birliği yapmak isteyen tüm yatırımcıları bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>