Techinside Google News
Techinside Google News

Bu şirkette artık haftada 4 gün çalışılacak!

Aksa Akrilik, ocak ayında başlattığı haftada dört gün mesai uygulamasını kalıcı hale getirme kararı aldı

Akkök Holding Şirketleri’nden Aksa Akrilik, ocak ayında başlattığı haftada dört gün mesai uygulamasını kalıcı hale getirme kararı aldı. Üç aylık pilot uygulamanın ardından çalışanlarda gözlemlenen iş-yaşam dengesi, motivasyon ve verimlilik artışı şirketi bu kalıcı adıma teşvik etti.

Uygulama 1450 Aksa çalışanından 225’ini kapsıyor. Bu çalışanlar haftada bir gün daha fazla izin kullanarak, maaş ve yan haklarında herhangi bir kesinti olmadan, 08.00-17.00 saatleri arasında çalışmaya devam edecekler.

- Advertisement -

Şirket, eksik çalışılan günü telafi etmek için ek mesai uygulaması yapmıyor. Haftada dört gün mesai uygulamasıyla birlikte çalışan sayısında da bir artışa gidilmedi. Aksa Akrilik, bu süreci halihazırdaki norm kadrosuyla yönetmeyi başarıyor.

Pilot uygulamanın sonuçları oldukça umut verici

Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, uygulama sayesinde iş sonuçlarına ve hedeflere göre performans değerlendirmesi yapıldığını ve çalışanlara işleri üzerinde daha fazla sorumluluk verildiğini belirtiyor.

Çalışanlardan alınan geri bildirimler de oldukça olumlu. Geribildirim anketlerine göre, haftada dört gün çalışanlarda iş terminlerinde ve toplantılara katılımda herhangi bir aksama yaşanmadığı, verimliliğin arttığı, iş-yaşam dengesinin sağlandığı, şirkete bağlılık ve motivasyonun yükseldiği görülüyor.

Pilot uygulamanın organizasyonel yedeklemeye de katkı sağladığı gözlemlendi. Çalışılmayan günlerde gelişebilecek durumlara karşı çalışanların diğer ekip arkadaşlarıyla iş takibi konusunda daha fazla etkileşimde olması, ekip içi iş birliğini de artırdı.

Aksa Akrilik’in bu uygulaması, Türkiye’de iş dünyasında öncü bir örnek oluşturuyor. Haftada dört gün mesai modelinin yaygınlaşması, çalışanların refahı ve işletmelerin başarısı için önemli bir adım olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir