Bulut bilişim dönüm noktasına ulaşmak üzere

0

Bulut bilişim

Ticari müşteriler, 2022’nin ilk çeyreğinde bulut bilişim ve depolama altyapısına yıllık yüzde 17,2 artışla 18.3 milyar dolar harcadı.

Büyümenin önemli bir itici gücü, toplamın 12.5 milyar dolarını (yüzde 68) oluşturan paylaşılan bulut altyapısına yapılan harcamalardı. Teknoloji analisti IDC’ye göre, bu alt kategori de 2021’in ilk çeyreğine kıyasla yüzde 15,7 arttı.

Özellikle paylaşılan bulut harcamalarına yönelik artan taleple birlikte IDC, ilk kez 2022’de paylaşılan bulut altyapısına yapılan harcamaların bulut dışı harcamaları geçmesini bekliyor. IDC, Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud ve benzerlerinden genel bulutlarda geleneksel veri merkezi bilgi işlem, depolama ekipmanı ve BT altyapısının satın alınmasındaki değişikliği ölçmek için bulut ve bulut dışı altyapı arasındaki göreli harcamaları izliyor.

Görünüm, bulut dışı BT altyapı sağlayıcıları için sağlam görünüyor, ancak bulut sağlayıcıları için olduğu kadar pembe değil. Bu çeyrekte, bulut dışı altyapıya yapılan harcamalar yıldan yıla artarak yüzde 9,8 artarak 14.8 milyar dolara ulaştı. Bu, art arda beşinci büyüme çeyreğiydi. IDC, genel bulut sağlayıcıları arasındaki gelir paylaşımının anlık görüntüsünü sağlamıyor. Ancak analist Canalys kısa süre önce AWS’nin 2021’in dördüncü çeyreğinde bulut altyapısına küresel olarak harcanan 53.5 milyar doların yüzde 33’ünü, ardından yüzde 22’sini Azure’a ve yüzde 9’unu Google’a aldığını bildirdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>