Bulut bilişim harcamaları artıyor

0

Bulut bilişim hizmetlerine yapılan harcamalar, daha önce beklenenden daha hızlı bir şekilde artıyor. Hizmet yazılımı (SaaS) ve hizmet altyapısı (IaaS) ile bulut bilişim hızlı bir şekilde büyüyor.

Gartner’a göre, geçen yıl 219.6 milyar dolar olan bulut hizmetleri gelirlerinin, dünya çapında genel yüzde 18.5 oranında artarak 260 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dünya çapında toplam 3.5 trilyon doları bulan IT harcamalarının halen küçük bir parçası olsa da bu rakam, kurumsal yazılım harcamaları ile karşılaştırıldığında oldukça önemli.

Bununla birlikte en yüksek gelir artışı, 2017 yılında yüzde 36.6 büyüyerek 34.7 milyar dolara ulaşması beklenen IaaS’den gelecek.

Analistler, 2018 yılından itibaren büyümenin istikrara kavuşacağını ve bulut bilgi işleminin genel IT harcamalarının karışımı haline geleceğini belirtti. Gartner’ın araştırma direktörü Sid Nag, özellikle yazılımın bir hizmet olarak kullanılmasının, önceden tahmin edildiğinden daha hızlı bir şekilde arttığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>