Bulut bilişim harcamaları yeniden artıyor

0

Bulut bilişim harcamaları

Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, 2021’in dördüncü çeyreğinde bulut altyapı hizmetlerine 21.1 milyar dolar harcadı. Bu da bulut depolama ve bilgi işlem gücü harcamalarında bir toparlanma sinyali verdi.

Teknoloji araştırma firması IDC’ye göre, bulut altyapısına yapılan harcamalar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 artarak 21.1 milyar dolara ulaştı. Bir önceki çeyrekte, bulut altyapısına yapılan harcamaların, buluta yapılan harcamaların düştüğü yedi çeyrekte ilk kez olan 2021 yılının ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 1.9’luk kayda değer bir düşüşün ardından 18.6 milyar dolara ulaştığı görüldü.

Bulut harcamaları, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin ve hükümetlerin son iki yılda büyük dijital dönüşüm projelerine başlamasıyla arttı.

IDC 2021’in 4. Çeyreği için “Tedarik zinciri kısıtlamaları son birkaç çeyrekte satıcı stoklarını tükettiğinden dolayı bu, yıldan yıla büyümenin art arda ikinci çeyreğine işaret ediyor. Birikmiş işler artmaya devam ettikçe, ekonomi sağlıklı kaldığı sürece bastırılmış talep gelecekteki büyüme için iyiye işaret ediyor” ve arz talebi karşılıyor” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>