Techinside Google News
Techinside Google News

Bulut bilişimin büyümesi ne zaman duracak?

Pandemi, bulut bilişimde büyük bir büyüme artışına neden oldu. Bulut, artık tüm gelişmekte olan teknolojilerin temelini oluşturuyor. Bu büyüme devam edecek ama oran tartışmalı.

Pandemi, bulut bilişimde büyük bir büyüme artışına neden oldu. Bulut, artık tüm gelişmekte olan teknolojilerin temelini oluşturuyor. Bu büyüme devam edecek ama oran tartışmalı.

IoT Analytics, ileriye dönük olarak genel bulut sağlayıcılara yönelik tahminlerini paylaştı. Rapora göre bu pazarın 2022’de 157 milyar dolardan beş yıl içinde yaklaşık 597 milyar dolara yükselmesi tahmin ediliyor. Bu rakamlar yalnızca hiper ölçekleyiciler için pazarı temsil ediyor.

Bulut bilgi işlem pazarı ve özellikle hiper ölçekleyiciler hakkında doğru olan şey, bulut bilişimin, gelişen teknolojinin ilerlemesinin temeli olmasıdır. Örneğin, yapay zeka daha fazla gelişirse, çalıştığı platform olan hiper ölçekleyiciler de büyür. Bulut yerel geliştirme, devops ve aklınıza gelebilecek diğer her şey için aynı şey. Hiper ölçekleyiciler üzerinde çalışırlar. Bu nedenle, yeni teknolojilere olan ilgi değişse bile, hiper ölçekleyiciler masa başında kalmaya devam edecek ve ne olursa olsun büyüyecektir.

Hiper ölçekleyici alanının tutarlı bir şekilde büyümesini sağlayan şey, giriş engelidir. Ölçeklenebilen ve gereken varlık noktalarına sahip rekabetçi bir genel bulut sağlayıcısı oluşturmak için milyarlarca sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, rekabetçi hale gelmeniz o kadar uzun yıllar alır ki, muhtemelen pazarı kaçırırsınız. Bu nedenle, daha büyük oyuncuların başarı şanslarının daha yüksek olduğu diğer alanlara odaklanmak için yıllar önce genel bulut alanından ayrıldılar. Birkaç güçlü oyuncu nispeten basit bir pazarda büyüyebilir ve pazarlama ve geliştirmeyi büyümeye ve pazarı daha iyi korumaya odaklayabilir.

Ancak, büyümeyi yönlendirecek en büyük güç bağımlılıktır. Yeni ve yenilikçi teknolojilerin çoğu hiper ölçekleyiciler üzerinde çalışır. Yapay zeka, sunucusuz, kapsayıcılar, blok zinciri ve hatta uç bilgi işlemde güçlü bir büyüme görüyoruz, bunların tümü barındırma platformu olarak bir hiper ölçekleyiciye bağlı. Gelecekte icat ettiğimiz veya yeniden icat ettiğimiz çoğu teknoloji, genel bulut sağlayıcılarına bağlı olmaya devam edecek ve daha fazla büyüme sağlayacaktır.

Dolayısıyla, pazar nereye giderse gitsin ve hiper ölçekleyiciler daha çok eski teknoloji gibi görünmeye başlasa bile, bağımlılıklar devam edecek ve büyüme devam edecek. Hiper ölçekleyici pazarı daha karmaşık ve parçalı hale gelebilir. Ancak genel bulutlar, büyümeyi ve yeniliği yönlendiren motorlardır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir