Bulut çözümler için Microsoft binlerce kişiyi işten çıkarabilir

1

Yazılım devi Microsoft şirketin odağını bulut çözümlere kaydırmak için büyük bir değişime gidiyor. Bu alana yönelmek isteyen Microsoft, yeniden organize olabilmek için 3000 kişiyi geçici olarak işten çıkarabilir. CNBC‘nin raporuna göre, bu işten çıkarmalar şirketin satış bölümünü kapsayacak.

Bulut çözümler için Microsoft organize oluyor

Bulut çözümler tarafında Microsoft elini güçlendirmek istiyor. Bunu yapabilmek içinse şirket içerisinde bazı taşların yerinden oynaması gerektiğine inanıyor olabilirler. Burada varsayımlar devreye giriyor çünkü, Microsoft tarafından işten çıkarılacak kişi sayısı tam olarak bilinmiyor. Şirket açıklama yapmayı reddederken, yüzden 10’luk kısmın 3 bin kişiye denk geleceği iddia ediliyor. Aşağı yukarı bir tahmine dayanan bu rakam elbette değişecektir. 

Microsoft’un böyle radikal karar almasının altında Amazon ve Google‘ın büyük bulut başarıları yatıyor. IoT tarafında her gün yepyeni bir çözümle gelen iki şirket Microsoft’un elini hayli sıkıştırıyor. Üstelik Google bulut tarafındaki başarılarını işletim sistemleri ile senkronize ettiği için yazılım rekabetinde de hızla gücünü katlıyor.

Diğer bir yönden Microsoft’un bulut çözümler sunduğu Azure inanılmaz bir hızla büyüyor. Şirketin böylesine radikal bir karara hazırlanıyor olmasının en büyük sebeplerinden biri geçtiğimiz çeyrekte Azure’nin yüzde 93’lük büyüme sağlamış olması olabilir. Aynı zamanda, Azure şirket gelirlerinin yüzde 15’i kapsayacak kadar büyümüş durumda.

Kısaca işten çıkarılacak kişiler sayesinde, bulut alanında AR-GE çalışmalarına daha fazla kaynak sağlanabilecek. Microsoft’un işten çıkarılacak kişi sayısını ve açılacak yeni pozisyonları kısa süre içinde açıklaması bekleniyor.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>