Bulut dünyasının yeni milyar dolarlık şirketi

0

TwilioBulut üzerinde çözüm sunan şirketlerin değeri hızla yükseliyor. Son olarak Forbes’un paylaştığı bilgilere göre Twilio aldığı 100 milyon dolarlık yatırımla birlikte 1 milyar değerindeki şirketler arasına katıldı. Bulut üzerinde iletişim çözümleri sunan şirket, yaklaşık 2 yılın ardından ilk kez Nisan ayında yatırım almış oldu. Bu yatırımla toplamda 8 milyon 841 bin 730 yeni hisse payı, adedi 11.31 dolardan değerlendirilen şirketin değeri 1.1 milyar dolar seviyesine yükselmiş oldu.

Yeni yatırımcıların kim olduğu şirket tarafından açıklanmazken, şirketin sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Şirket 2008 yılının ardından böylece değerini ikiye katlamış oldu. Twilio daha önce ise yaklaşık 500 milyon seviyesinde bir değere sahipti.

San Francisco’lu Twilio, bulut tabanlı iletişim sistemi ile iş dünyasının müşterileri ile iletişimde olmasını sağlıyor. Markanın birlikte çalıştığı isimler arasında ise Uber, Box, eBay, Hulu, Sony gibi tanınmış firmalar bulunuyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında Wall Street Journal’a konuşan Series D yatırımcısı Scott Raney ise, 2014 yılından itibaren gelir miktarını 100 milyon seviyesinde tuttuğunu ve her hafta 1 milyon eklediğini dile getiriyor. Bu dönemden itibaren Twilio, video desteği veren ve iki aşamalı onay startup’ı Authy’i aktif hale getirmiş. Öte yandan yatırımcının verdiği bilgiye göre 500 binin üzerinde geliştirici Twilio’nun API’lerini kullanıyor.

Twilio’nun kısa sürede bu seviyeye gelmesinde yönetim ekibinin önemli bir rolü var. Örneğin şirketin CEO’su Jeff Lawson uzun yıllar girişimci dünyasının önemli isimlerinden biri olmuştu. Keza COO Roy NG ise SAP’nin 3.4 milyar dolara satın aldığı SuccessFactors’te başkan yardımcısı konumundaydı. Yönetimdeki diğer isimlerin geçmişlerine bakınca Kodak Digital, Zynga, BEA ve Microsoft’ta önemli kademelerde görev almış isimlere rastlamak mümkün. Bu ekipte, işin mühendislik tarafının Skype’ın ilk çalışanları arasında bulunan Ott Kaukver‘e emanet edildiğini de söylememiz gerek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>