Bulut Güvenlik Startup’ı Palerra Oracle tarafından Satın Alındı

0

Bu hafta San Francisco’da Oracle OpenWorld etkinliği varken, şirketten önemli bir sürpriz haber beklentileri de boşa çıkmadı. Bulut güvenlik şirketi Palerra, Oracle tarafından satın alındığını duyurdu.

2013 yılında Kurulan Palerra (dana önceki adı Apprity), Norwest Venture PArtners ve August Capital yatırım firmaları üzerinden 25 milyon dolar yatırım almıştı. Palerra, Oracle’ın eski çalışanları Rphit Gupta ve Ganesh Kirti tarafından kurulduğu için, Oracle’ın kurum kültürüne de çok hakim. Rohit Gupta Palerra’nın CEO’luk görevini üstlenmişken, Ganesh Kirti ise CTO pozisyonunda bulunuyor.

Palerra’nın hizmetleri şu anda kurumsal uygulamalar için güvenlik otomasyonu üzerine odaklanıyor. Palerra’nın farklı yaptığı şey, yalnızca uygulamalardaki verileri değil, hizmetler arasında akan veriyi de koruyabilmesi. Bunun için tüm yazılım hizmetlerinde ve altyapıda çok katmanlı bir güvenlik sistemi kuruluyor. Günümüzde ne kadar çok uygulamanın API’ler aracılığı ile aralarında veri paylaştıklarını düşündüğümüzde (milyonlarca diyebiliriz), şirketin odaklandığı güvenlik sistemi zaman içinde çok büyüyecek gibi duruyor.

Oracle tarafından satın alındıktan sonra Palerra’nın hali hazırdaki müşterilerine hizmet vermeye devam edeceği de bildirildi. Palerra’nın müşteri portföyü arasında VMware, Jefferies, Edgile, Datastax, Marlette Funding, BMC, Persistent gibi isimler dikkati çekiyor.

Oracle şimdiye kadar 100’den fazla satın alma yapmıştı ancak bunların çok azı güvenlik ile ilgiliydi. Akla gelen iki önemli güvenlik satın alması, 2005 yılındaki Ablix ve 2013 yılında bir cihaz yönetim startupı olan Bitzer Mobile.

Kurumların giderek daha sofistike siber saldırılar ile karşı karşıya kaldığı günümüzde Palerra’nın hizmetlerine yoğun talep olduğunu söyleyebiliriz. Palerra kurduğu güvenlik sistemi ile güvenlik ihlallerini tespit edebiliyor, şirket içinden kaynaklanan güvenlik risklerini ortaya çıkartıyor ve güvenlik vakalarına müdahale edebiliyor.

Henüz Palerra ile Oracle’ın birlikte ne üreteceklerine dair herhangi bir detay açıklanmamış olsa da, Palerra’nın CEO’su Rohit Gupta, Oracle’ın yazılım platformlarına entegrasyon üzerine çalıştıklarını belirtiyor. Gupta, “Pracle ve Palerra birlikte anlaşılabilir ve güvenlikli bulut hizmetleri sunarak bulut teknolojilerinin benimsenmesini arttıracak. Oracle’ın Identity Cloud Service ve Palerra’nın CESB platformu ile birlikte kullanıcılara, uygulamalara, API’lere, veriye ve altyapıya, güvenli ve anlaşılabilir bir yapı getireceğiz” diyor. Oracle tarafından yazılan bir blog yazısında da çözümlerin kullanıcı, uygulama ve API odaklı olacağı konusu netleştiriliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>