Bulut hizmetleri 2018 yılı tahminleri

0

Bulut hizmetleri

Bulut hizmetleri, 2018 yılında en hızlı büyüyen sektörler arasında yer alacak. IDC verilerine göre, bulut hizmetleri, şirketlerin dijitalleşme süreciyle tercih edilmeye devam ediliyor.

Bulut hizmetleri tahminleri

Teknoloji araştırma şirketi IDC, genel bulut hizmetlerine ilişkin kürsel harcamalar 2018’de 160 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. IDC’nin verilerine göre genel bulut hizmetlerine ilişkin küresel harcamalar 2018 yılında önceki yıla göre yüzde 23.2 artış gösterecek. SaaS, bu yıl tüm genel bulut harcamalarının neredeyse üçte ikisiyle en büyük bulut kategorisinde lider olmaya devam edecek. IaaS ve PaaS en büyük harcamalar listesinde SaaS’in takipçisi olacak.

ABD genel bulut hizmetleri için en büyük piyasa oluşturacak ve 97 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olacak. Avrupa’da ise İngiltere 7.9 milyar dolar, Almanya 7.4 milyar dolarlık işlem hacminde olacak. Asya ülkelerine baktığımızda Japonya ve Çin için sırasıyla 5.8 milyar dolar ve 5.4 milyar dolarlık işlem hacmi öngörülüyor.

Synergy Research tarafından bu ayın başlarında yayınlanan verilere göre küresel bulut bilişim pazarının satışı, IaaS ve PaaS ile birlikte en hızlı büyüyen sektör olmaya doğru gidiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>