Techinside Google News
Techinside Google News

Bulut sektörü ekonomik küçülmeden etkilenmiyor

Dünyanın en büyük bulut sağlayıcıları olan Amazon ve Microsoft, sanal gerçeklikten en çok yararlananlardan iki şirket arasında yer alıyor.
- Advertisement -

Dünyanın en büyük bulut sağlayıcıları olan Amazon ve Microsoft, sanal gerçeklikten en çok yararlananlardan iki şirket arasında yer alıyor. Seyahat ve konaklama şirketlerinden gelen talep azaldı ancak oyun, video konferans ve uzaktan öğrenmeyi desteklemek için bulut kullanımı arttı. Bir Amazon bulut müşterisi olan tele sağlık sağlayıcısı Amwell, Covid-19 nedeniyle video sağlık ziyaretlerinin on kattan fazla arttığını ve günde 45.000’e kadar hizmet verdiğini gördü.

Bu yeni talep, buluta güç sağlayan fiziksel bileşenler olan yongalara, disklere ve ağ donanımlarına yönelik iştahı keskinleştirdi. Microsoft’un finans müdürü Amy Hood geçen ay yatırımcılara, şirketin Covid-19’un teşvik ettiği artan talep nedeniyle bulut bilişim altyapısına daha fazla harcamayı beklediğini söyledi. Şirketin hisseleri 2020 için yüzde 18 artarken, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması yüzde 14 düştü.

Analist firması TBR’de bulut endüstrisini takip eden Catie Merrill, önde gelen tüm bulut sağlayıcılarının bu yıl büyük olasılıkla donanıma savurganlık yapacağını söylüyor. Merrill: “Benim düşüncem, yeni talebi karşılamak için bu harcamayı çok artıracaklar. Daha fazla sistemi buluta taşımayı planlayan şirketler bu planlarını hızlandırdığı için ülkeler yeniden açıldığında bile bu eğilim büyük olasılıkla devam edecek” diyor.

Gartner’da Başkan Yardımcısı olan Alan Priestley, otomotiv ve oyun çiplerine olan talebin azalmasını, ancak video işlemek ve makine öğrenimi algoritmalarını güçlendirmek için veri merkezlerinde kullanılan Nvidia’nın pahalı grafik işlemcilerine olan talebin artmasını bekliyor. Analistler, Nvidia’nın gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artmasını ve kârının iki kattan fazla artmasını bekliyor. Nvidia’nın hissesi tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın ve şirkete ExxonMobil, Coca-Cola veya Disney’den daha fazla 220 milyar dolar değer veriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir