Bulut servislerinde fiyat savaşı kime fayda sağladı?

0

Şu anda küresel ölçekte faaliyet gösteren üç büyük şirket var, bunlar; Amazon, Google ve Microsoft.

Bu üç büyük işletmenin pazar payını arttırmak için en çok önem verdiği savaş alanı ise servis ücretleri oluyor. Amazon 2006 yılından bu yana toplam 43 farklı fiyat düzenlemesi ile yüzde 34‘lük bir indirim yapmş durumda. Google ise geçen seneden bu yana bulut servis fiyatlarını yüzde 23 oranında düşürdü. Microsoft’a baktığımızda ise son dört çeyrek dönem boyunca yüzde 32 indirim yaptığını görüyoruz.

Amerika Birleşik Devletlerinde 2nd Watch tarafından yapılan bir araştırma çerçevesinde 100’den fazla orta ve büyük ölçekli işletmenin BT Yöneticilerine Bulut servisleri hakkındaki görüşleri sorularak elde edilen sonuçlar ise ilginç veriler içeriyor.

Ankete katılanların yüzde 70‘i Amazon’un, yüzde 8‘i Google’ın ve yüzde 4‘ü ise Microsoft’un en iyi fiyata sahip olduğunu belirtmiş. Bununla birlikte BT yöneticilerinin ortak görüşü bulut servis hizmetleri alınırken önceliğin fiyat değil, servisin kalitesi ve performansı olduğunu belirtmiş.

Araştırmanın diğer bulguları ise şöyle;

  • BT yöneticilerinin yüzde 60’ı geçen yıl boyunca bulut servislerine en az 10 bin dolarlık harcama yaptı. Dörtte birinin harcaması ise 100 bin doları üzerinde gerçekleşti.
  • Katılımcıların yüzde 25’i bu sene bulut servislerine geçen seneye göre en az yüzde 25 daha fazla yatırım yapacak.
  • İşletmelerin yüzde 37’si bu sene daha fazla uygulamasını bulut ortamına taşıma kararı alırken yüzde 35’lik bir diğer kısım ise kararlarını kesinleştirmek için deneme uygulamalarına devam ediyor.
  • Katılımcıların yüzde 41’i fiyatları yakından takip ederken yüzde 42’si fiyatların hiç bir zaman performans ve süreklilikden daha önemli olmadığını vurguluyor.
  • İşletmelerin yüzde 35’inin verilerine göre bulut servislerine en çok Kasım ve Aralık aylarında yatırım yapılırken bir diğer yüzde 23’lük kısmına göre ikinci en çok yatırım yapılan dönem Ocak ve Mart ayları arasında oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>