Bulut, teknoloji ekonomisinin temeli oldu

0

teknoloji ekonomisi

Microsoft başkanı ve genel hukuk danışmanı Brad Smith ve ortak yazar Carol Ann Browne, Tools and Weapons: The Promise and the Peril of the Digital Age adlı son kitaplarında “Adı kulağa yumuşak ve kabarık gelse de gerçekte bulut bir kaledir” diyor.

Smith ve Browne, Microsoft’un 20’den fazla ülkede 100’den fazla tesisi işlettiğini veya kiraladığını ve en az 200 çevrimiçi hizmete ev sahipliği yaptığını memnuniyetle belirtiyor. Her bir veri merkezinin inşası yüz milyonlarca dolara, bakımı ise milyonlarca dolara mal oluyor; ve onlarsız hemen hemen başarılı yeni bir şirket kuramazsınız.

İnternet artık teknoloji ekonomisinin temel sağlayıcısı değil. Bu başlık artık buluta ait. Ancak internetin altyapısı en azından kamu tarafından finanse edildi ve sübvanse edildi. Hükümet, şirketlerin müşterileriyle nasıl etkileşim kurması gerektiğine dair kurallar koyabilir. Şimdilik mesele bu kuralları belirleyip uygulamadığı ve nasıl uyguladığı değil. Bulutta durum böyle değil. Bu altyapı, yalnızca neredeyse hiç denetimi olmayan bir avuç şirkete aittir. İster ticari sır gözetleme yoluyla isterse iletimin doğrudan engellenmesi, yavaşlatılması veya engellenmesi yoluyla olsun, kötüye kullanma potansiyeli çok büyüktür. Bu devler, yanlarında bütün bu midyelere sahip olmanın kendi çıkarlarına aykırı olduğuna karar verirlerse ne olabileceğini kimse düşünmüyor gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>