Techinside Google News
Techinside Google News

Bulutta Türkiye’nin Unicorn adayı!

Bulutistan yurtdışı açılımı ICT Cloud ile bulut pazarına ne getirecek? Farklı ölçekteki firmalara ihtiyaçlarına uygun bulut hizmeti nasıl verilir?
- Advertisement -

Deloitte Fast 500’e göre 2021 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da en hızlı büyüyen 20 teknoloji şirketi arasına giren ilk Türk şirketi olan Bulutistan ICT Cloud adı altında yurtdışında da hizmet vermeye başladı. Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil ile  Bulutistan’ın hikayesini ve bulut dünyasındaki en son gelişmeleri konuştuk.

2015 yılında bulut sektörünün deneyimli isimleri tarafından kurulan Bulutistan, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için benzersiz iş gereksinimlerini karşılayacak yerel ve güçlü bulut operatörlerine duyulan ihtiyacı tespit ediyor ve özelleştirilmiş çözümler sunarak hızla büyüyor.

Sektörde bir ilke imza atarak, müşterilerin sözleşmeleri istedikleri zaman feshetmelerine olanak tanıyan “haksız fesih hakkı” kavramını getiren Bulutistan Türkiye sınırları içerisinde kalmayarak aynı hizmeti Avrupa’da veri merkezleri ve operasyonlar kurarak yurt dışına açtı. ICT Cloud adı altında Avrupa’daki Türk şirketlerinin bulut hizmetlerinden yararlanmalarına imkân sağlayan ve büyük ve küçük şirketler arasındaki boşluğu dolduran firma, bulut ve konteyner hizmetleri de dahil olmak üzere yeni hizmetler sunuyor.

Bulutistan, Avrupa pazarında büyümeyi hedefliyor!

Yaklaşık 1 milyar dolar olduğu tahmin edilen Türkiye’deki bulut pazarında Bulutistan gibi yerel Türk şirketleri güvenlik ve inovasyona odaklanarak uluslararası oyuncularla rekabet edebiliyor. Bulutistan, Türkiye bulut pazarını büyütmek için yerli ve yabancı şirketler arasında işbirliğine dayalı bir yaklaşım olması gerektiğini savunuyor.

Bulutistan ne yapıyor?

9 yıldır Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Bulutistan, 125 kişilik uzman kadrosu ile 3 farklı coğrafyada, 6 farklı veri merkezi üzerinden bulut hizmetleri veriyor. Türkiye’nin en büyük 1000 şirketinin 600’üne aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 20 Holding’inin 16’sına hizmet veren Bulutistan, Global açılım çerçevesinde Azerbaycan’da ilk yerel ofisini açtı ve Azerbaycan’ın en önemli kamu ve özel sektör müşterilerine bulut hizmetleri vermeye başladı.

Bulutistan, sektörlere özel bulut hizmetleri tasarlıyor. Perakende Bulutu, Finans Bulutu ve Kamu Bulutu özelinde çözümler sunan, üst düzey güvenlik ve performans sağlayan altyapılara sahip. Özellikle SAP HANA geçişleri özelinde SAP Cloud Altyapı ve Operasyon Sertifikasına sahip SAP Cloud altyapısı üzerinden pazarın %50’sinden fazlasına hizmet veriyor.

Yurtdışı açılımı

Bulutistan sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp global bir oyuncu olmak üzere yurt dışı yatırımlarını artırıyor. Orta Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde yeni ofisler açarak hizmet kapsamını genişletiyor.

Türkiye bulut pazarı ile ilgili beklentiler

Dünyada dijital dönüşümün hız kazanması bulut bilişim çözümlerine duyulan ihtiyacı da artırıyor. 2023 yılı itibarıyla yaklaşık 600 milyar dolar olan küresel bulut pazarının büyüklüğünün 2027 yılında yaklaşık 900 milyar dolara ulaşması bekleniyor.  Türkiye’de ise henüz olgunlaşma aşamasında olan pazarın 500 milyon dolar civarında olduğu, birkaç yıl içerisinde 1 milyar dolar seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

2023 yılında cirosal olarak sektörümüzün büyüme oranı ortalama yüzde 260 oldu. Bulutistan; eğitimde yüzde 233, enerjide yüzde 167, e-ticarette yüzde 267, finansta yüzde 252, holding sektöründe yüzde 205, perakendede yüzde 327, sağlıkta yüzde 450 ve kamuda ise yüzde 169 ciro büyümesi gerçekleştirdi.

Türkiye bulut pazarı giderek gelişiyor. Bulut pazarımızın gelişmesinde ticaretin çok büyük rolü oluyor. Ticaretteki toplam gelişme, ticaret enstrümanlarının çeşitlenmesi bulut pazarımızın da artmasını ver gelişmesini sağlıyor. KVKK kapsamındaki verilerin yurtdışına çıkarılmasına imkan veren yeni yasal düzenlemelerle, verilerin depolanması ve veri güvenliğinde Bulutistan gibi profesyonel şirketlere daha fazla iş düşüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir