Bulutun lideri melez yapılar olacak

0

Technavio tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya dayanılarak yayınlanan rapora göre; gelecek yıllarda bulut sektöründeki lider yapı melez (hibrit) yapılar olacak.

2013 yılında 21,8 milyar dolar pazar büyüklüğüne sahip olduğu tahmin edilen melez bulut pazarının 2018 yılında 79,12 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Bulut dünyasında melez yapıların aldığı pazar payı büyüyecek, bu BT sektöründe faaliyet gösteren pek çok firma için güzel haber olabilir. Peki, bu gelişme diğer işletmeler için ne anlama geliyor? Ve neden melez bulut pazarı lider hale gelecek?

İşletmelerin giderek yaygınlaşan genel (public) bulut servislerine her geçen gün daha sıcak bakmakla birlikte bazı servislerini özel (private) bulut içinde değerlendirmeyi tercih etmelerinin iki önemli nedeni var; bunlardan birincisi veri gizliliğinin korunması ikincisi ise bu servislerin hâlâ genel bulut ortamına taşınmasının mümkün olmaması zira işletmelerin kendi kontrolleri altında kalmasına ihtiyaç devam ediyor.

Melez bulut yapısını büyüten bir diğer etken ise büyük organizasyonların merkezi BT sistemleri kurarken bunu alt firmalara ve iş ortaklarına birer servis olarak sunması. Ülkemizde bu yapının en önemli örneğini Borusan Otomotiv‘in SAP Hana sistemleri üzerine kurulu servislerini, VMware altyapısı ile melez bulut sistemi olarak kurgulamasında görmüştük.

Günün sonunda bilgi işlem yöneticilerinin ve uzmanlarının; “her şeyi taşırız dışarıya, kafamız rahat eder” şeklinde bir düşünceye girmesi doğru olmayacaktır. Bulut çözümlerini sadece dışarıdan alınan bir servis olarak görmek yerine şimdiden hibrit stratejiler geliştirmekte fayda görüyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>