“Bütün yapay zeka projelerinin anası”

0

Apple’ın akıllı otomobil projesi hakkında henüz hiçbir resmi açıklama olmamasına rağmen, şirketten sızan bilgiler Apple’ın akıllı otomobil geliştirdiğini işaret ediyor. Ancak bu yeni ürün, Apple için de çok köklü bir değişime işaret ediyor olabilir. Öyle ki, iPhone’u üretene kadar “masaüstü bilgisayar ve işletim sistemi üreticisi” olarak tanınan Apple, iPhone ile birlikte büyük bir paradigma değişimi yaşayarak “telefon üreticisi” olarak anılmaya başlandığı gibi, sır gibi sakladığı akıllı otomobil teknolojisini açıkladıktan sonra kendini otomobil üreticisi olarak konumlandırabilir.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, verdiği bir röportajda,  “biz de otonom sürüş teknolojisine odaklanmış durumdayız,” açıklamasıyla şirketin akıllı otomobil geliştirdiğini kabul ettiği gibi, Apple’ın otonom sürüş teknolojisini, “bütün yapay zeka teknolojilerinin anası” olarak gördüğünü vurgulayarak geliştirdikleri teknolojinin Apple için çok kritik önemde olduğunu da vurgulamış oldu.

Sürücüsüz otomobillerle birlikte değişecek günlük yaşamda, akıllı otomobillerin insanların asistanı pozisyonuna yükseleceğini, bu araçların aynı zamanda insanların dijital dünya ile etkileşim kuracağı bir platforma dönüşeceğini ve insanların araç içinde geçirdiği zamanın, içerik tüketmek, reklam görmek, sosyal çevre ile iletişim kurmak gibi faaliyetler için büyük değer kazanacağının farkında olan Apple’ın, akıllı telefonlardan sonra akıllı araçlarda da dünyanın en önemli oyuncusu olmak istediği anlaşılıyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>