Techinside Google News
Techinside Google News

Büyük veri karmaşasında kaybolmayın

- Advertisement -

Özellikle büyük kurumlar büyük veri stratejilerini uzun zaman önce oluşturmuş durumda. Ya bu stratejiler doğru değilse? İşte size mini bir rehber…

Büyük veri, özellikle sosyal ağların hayatımıza hızla dâhil olmasıyla birlikte daha da büyük bir önem kazandı. Özellikle bankacılık-finans ve telekomünikasyon gibi alanlarda faaliyet gösterip çok fazla müşteri sayısına ulaşan orta ve büyük ölçekli şirketler için büyük veri olmazsa olmaz kavramlardan bir tanesi. Ancak ölçeği ne olursa olsun bazı şirketler büyük veri başlığına hazırlıksız yakalandı.

Peki Neler Yapmalı?

Büyük ölçekli şirketler bile bu kavramı teğet geçmişken KOBİ’lerin durumu ise her konuda olduğu gibi oldukça karamsar bir tablo resmediyor. Doğru danışmana ulaşamayan ya da bu alanda doğru bütçe yönetimi yapamayan KOBİ’ler maalesef yine konuyu uzaktan izlemekle yetiniyor.

“Sosyal medya yönetimi ve büyük veri, KOBİ’ler için çok ağır maliyetler getirmiyor.”

big dataKOBİ’ler için ipucu olacak birkaç noktayı paylaşalım hızla. Öncelikle sosyal medya yönetimi ve büyük veri başlıkları öyle çok ağır maliyetler getirmiyor. Tabii ki bu gerçeklik KOBİ ölçeği için geçerli. Sonuçta artan veri artan maliyet demek ve konumuz şimdilik bu değil.

Bu alanda dedikodu pazarlaması çok önemli. Uyanık olun, etrafınızı gözleyin ve bu konudaki başarı hikâyelerini kaçırmamaya çalışın. Zira artık bizim yerimize makinelerin konuşmaya başladığı iş dünyasında, beklenen her saniye kaybedilen para anlamına geliyor. Özellikle büyük veri tarafında çokuluslu bir şirketin ürünün kullanacaksanız Sherlock Holmes duyarlılığında detaylı bir araştırma başlatın deriz.

Her Şey Tamam Peki Nasıl Faydaya Dönecek Bunlar?

Veri önemli, anlamlandırılmış ve bilgiye dönüşmüş veri daha da önemli. Buraya kadar sorunsuz geldiyseniz aslında mutlu sona çok yakınsınız demektir. Bundan sonra iş, çalıştınız danışmanın yeteneklerine ve sizin müşteri grubunuzun çabalarınıza nasıl yanıt vereceğine kalıyor. Şimdiden bol şans…

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir