Techinside Google News
Techinside Google News

Büyük veri küçük işletmeleri etkiliyor

Büyük veri küçük işletmelerin verimliliklerini etkiliyor.
- Advertisement -

Verinin, bulut bilişim ve diğer yenilikçi teknolojilerle kapsamının genişlemesi işletmeleri de önemli ölçüde etkiliyor. İşletmelerin günlük operasyonları da gelişmelerden etkileniyor. Verinin, hizmet kalitesinin daha da artırılması, risk analizi gibi başlıklarda daha geniş ölçüde kullanımı mümkün hale geliyor.

Mobil teknolojiler ile sosyal uygulamalar, geleneksel iş anlayışının köklü değişiminin ötesinde bunlara yeni iş alanlarının da eklenebilmesini mümkün kılıyor. Sağlıktan iş süreçlerinin kontrolüne kadar bir dizi yenilik, iş ve pratik hayata kolaylıklar getiriyor.

İşletmelere olduğu kadar yaşantımıza da kolaylık getiren yeniliklerden bir kaçı;

Geliştirilen kablosuz bir steteskopla doktorların gerçek zamanlı muayene yapabilmesi mümkün hale geliyor. Böylelikle hem doktor hem de hastası zaman kazanmış oluyor, hem de geleneksel yöntemlerle oluşması muhtemel enfeksiyon riski ortadan kaldırılıyor.

CleveMed tarafından geliştirilen bir test sistemiyle uyku apnesi olarak tanımlanan rahatsızlığın uzaktan tespit edilmesi ve dolayısıyla tedavisi mümkün hale geliyor. Uygulama aracılığıyla hasta kendi evinde istirahat ederken tüm veriler bir ağ aracılığyla doktorunun muayenehanesine ulaşıyor.

Bir diğer teknolojiyse, işletmelere akıllı şehir konsepti ekseninde çalışma ortamlarını etkili bir biçimde kontrol edebilme imkanını veren Intwine Connect. Platform, enerji yönetiminden içerideki havanın kaitesine kadar bir çok parametreyi bunları verimli kılacak şekilde ayarlıyor.

Günümüzde, işletmelerin başarı sağlayabilmelerinde büyük veriyi nasıl değerlendirdiklerinin önemli bir rol oynadığına dikkat çeken gözlemciler, büyüklüğü ve iş hacminden bağımsız olarak tüm işletmelerin veri ile bu eksende geliştirilen uygulamaları bünyelerine adapte etmelerinin kaçınılmaz olduğu değerlendirmesini yapıyor. SMB Group tarafından bir süre önce paylaşılan bir analizde, küçük boy işletmelerin ancak yüzde 18’inin, orta boy işletmelerin ise yüzde 57’sinin iş zekası ve analizi çözümlerini kullandıkları belirtiliyor.

Özellikle, sağlık, perakende gibi müşterilerle birebir temasın olduğu alanlarda yakın bir gelecekte çok daha farklı bir etkileşim kültürünün gelişimine hepbirlikte tanıklık edeceğimizi söyleyebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir