Büyük Veri, önsezilerinizle daha güçlü

0

Günümüz liderlerinin büyük kısmı başarılarını bir bakıma sezgilerine borçlular. Asıl önemli olan ise sadece sezgileri kullanmak değil, aynı zamanda eldeki verileri de kullanabilmek. Bir başka deyişle edindiğiniz tecrübe üzerinden yaptığınız tahminler, yani sezgileriniz, yanında Büyük Veri’nin getirdiği önemli bilgileri de kullanmayı icap ettiriyor.

Örneğin Steve Jobs pazarda böyle bir talep yokken hem eldeki verileri kullandı hem de öngörüsü ile cesur bir adım atarak iPad adlı ürününü markete sunmuştdu. Netice ise hepimizin bildiği gibi yepyeni bir ürün kolunun varolması şeklinde gerçekleşti. Peki ya hem sezgilerinizi hem de Big Data’yı bir arada nasıl kullanabilirsiniz?

Entreprenur’da bu konuyla ilgili bir yazı yazan Future Technologies CEO’su Asha Saxena, önerilerini dört ana başlıkta toplamış;

  1. Öngörülerinizi terk etmeyin ancak Büyük Veri’nin nimetlerini de reddetmeyin. İkisi bir arada güçlü bir silaha dönüşebilir.
  2. Şirketiniz için toplanan verilere  özel bir altyapı oluşturun, çalışanlarınızın veriler ile her daim içli dışlı olmasını sağlayın.
  3. Firma çalışanlarına veriler konusunda daha geniş bir inceleme olanağı sunun. Böylece ortaya yepyeni fikirler çıkacaktır.
  4. Önseziler ve Big Data birlikteliğinin getirdiklerini iyice inceleyin, ortaya çıkan sonuca göre adımınızı atarak bambaşka yollara girin.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>