Techinside Google News
Techinside Google News

Büyük veride son eğilimler

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde Yiğit Kulabaş’ın yönettiği Büyük Veri başlıklı sunum renkli anlara sahne oldu.
- Advertisement -

Sunuma Levent Erden, Turkcell Bireysel Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül ve DHL İnovasyon Direktörü Markus Kückelhaus katıldı. Büyük veri günümüzün ve geleceğin en çok öne çıkacak başlıkları arasında ye alacak. Büyük verideki 3H kavramı yani hız, harmoni ve hacim aslında kavramı anlamada da büyük önem taşıyor.

Sunumun ilk bölümünde Levent Erden ve Turkcell Kurumsal Pazarlama Genel Müdür yardımcısı Yiğit Kulabaş kurban bayramı verileri üzerinden konuştu. Bu verilere göre; kurban bayramında 1.6 milyon kişi İstanbul’dan ayrıldı. Yani şehrin yüzde 12’si İstanbul dışına çıktı. Turkcell verilerine göre bayramda en fazla gidilen yer Kastamonu oldu. Kastamonu’nun nüfusu 320 binken İstanbul’da 500 binin üzerinde Kastamonulu yaşaması da seyirciler arasında şaşkınlık yarattı. Bayramda en fazla tercih edilen ilçeler ise Bodrum, Kemer, Çeşme, Ayvalık ve Fethiye olarak sıralanmış.

Levent Erden’e göre bugüne kadar üretilen verinin yüzde 90’ı son iki senede üretildi. Geleceğin en önemli mesleği veri okuma üzerine olacak. Dönüp dolaşıp haberciliğin ana kuralına geliyoruz. 5N1K. Kim, Ne, Nerede, Ne zaman, Nasıl, Neden? Seçimlerde de kullanılan bir yöntem bu.

Levent Erden’den sonra sahne alan Burak Sevilengül de müşteri odaklı pazarlamada büyük veri çözümlerinin nasıl kullanılacağı konusunda çeşitli bilgiler verdi. Son olarak sahneye çıkan Markus Kückelhaus ise lojistik sektöründe büyük veri çözümleri ve DHL’in projeleri hakkında bilgiler verdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir