Büyük veriye göre en kârlı 10 sektör

0

Bir büyük veri analiz şirketi olan ve milyonlarca şirkete finansal analizler sunan Powerlytics’e göre Amerika Birleşik Devletleri’nde en kârlı sektör elektrikli teçhizat üretimi.

Benzer listeler kendi sıralamalarını oluşturmak için ek anketler yapıp şirketlerden örnek gruplar alırken Powerlytics hali hazırda herkese açık olan veriyi kullanıyor.

Powerlytics CEO’su Kevin SheetzDiğer listelerde bir miktar seçim yanılgıları olabiliyor. Popülasyonun tamamı yerine bir alt parçasını baz alıyorlar” diyor.

Aralarında Census ve ABD Çalışma Bakanlığı’nın da bulunduğu 20’den fazla halka açık veri kümesinin bileşimini kullanan Powerlytics Amerika’daki 27 milyon şirketin tümünün profilini çıkarmayı başarmış.

TechInside Analizi:  Bu analiz Türkiye için geçerli olmayabilir. Muhtemelen Türkiye’de gerçekleştirilecek benzeri bir çalışmada emlak ve FMCG lider sektörler olarak karşımıza çıkabilir. Bu tarz araştırmaların sektörler ve devlet için çok önemli olduğunu göz önüne alırsak benzeri çalışmaları ülkemizde de “bilimsel şekilde” yapacak kaynaklara ihtiyacımız bulunuyor.

Sheetz, “Pek çok halka açık veri kümesi birbirleriyle uyumsuzdur, dolayısıyla bizim burada esas yaptığımız bunları alarak hem şirketler tarafında hem de tüketiciler tarafında anlamlı olacak bilgiler haline getirmekti” dedi.

Sıralamalar temettülerden, vergilerden ve satış yüzdelerinin amortismanından önceki kazançlara göre belirlendi.

Powerlytics tarafından hazırlanan araştırmaya ait Infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

most-profitable-industries-big-data-01-1399x1940

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>