Techinside Google News
Techinside Google News

BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık elektrikli otomobil yatırımı sinyali!

BYD, Manisa'da fabrika kurarak Türkiye'de 1 milyar dolarlık elektrikli araç yatırımı yapmayı planlıyor. İşte detaylar.
- Advertisement -

Çinli elektrikli otomobil devi BYD’nin Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlandığı haberleri heyecan yarattı. Bloomberg’in haberine göre, BYD yetkilileri ile Türk hükümeti yetkilileri bir süredir yatırım odaklı görüşmeler yürütüyor.

Görüşmelerin sonucunda BYD’nin Manisa’da bir fabrika kurarak Türkiye’de elektrikli otomobil üretimine başlayacağı öngörülüyor. Bu yatırım gerçekleşirse, BYD gümrük vergilerinden önemli ölçüde tasarruf edebilecek.Zira Türkiye, son zamanlarda Çin menşeli tüm otomobillere yüzde 40 ek gümrük vergisi getirmişti.

BYD'den Türkiye'ye

BYD’den Türkiye’ye Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan son karara göre, Çinli üreticilerin Türkiye’de yatırım yapması halinde bu ek gümrük vergisinden muaf olacakları belirtildi. BYD’nin bu yatırımı, Avrupa Birliği’ne gümrük vergisi avantajı da sağlayacak. Zira AB, BYD’ye yüzde 10+yüzde 17,4 ek gümrük vergisi uygularken, Türkiye’de üretilen BYD araçları bu vergiye tabi olmayacak.

BYD’den Türkiye’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Astana’da yaptığı görüşmede nükleer enerji ve diğer alanlarda işbirliği konuştuğu ve BYD yatırımının da bu görüşmelerde gündeme geldiği tahmin ediliyor.

Her ne kadar BYD’nin yatırımı heyecan verici olsa da, şu anda resmi bir açıklama yapılmadı. Gazeteci Emre Özpeynirci, yetkililerle yaptığı görüşmede kesin bir şeyin olmadığını ve görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

BYD’nin Türkiye’ye yatırım yapıp yapmayacağı ve yatırımın kapsamı önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.Bu gelişme, Türkiye’nin elektrikli araç pazarında önemli bir dönüm noktası olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir